Janów Lubelski z lotu ptaka (zobacz wideo)

Janów Lubelski to niewielkie miasto położone w południowej części województwa lubelskiego. Miasto położone na styku Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej otoczone jest pięknymi Lasami Janowskimi – jednym z największych kompleksów leśnych w Europie i Polsce. Historia Janowa Lubelskiego sięga XII wieku. To wtedy powstały najstarsze osady w tym rejonie: Biała i Dzwola. Mieszkańcy miasta i okolicy Janowa wielokrotnie w …

Czytaj dalejJanów Lubelski z lotu ptaka (zobacz wideo)

Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?

Upały oraz słoneczna pogoda sprawiają, że chętniej spędzamy czas nad wodą. Niestety często wiąże się to z nieodpowiedzialnością, a w konsekwencji z tragedią. Lubelska Policja apeluje o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Policjanci przygotowali także zbiór zasad bezpiecznej kąpieli.

Wakacje za granicą? Oto przydatne wskazówki!

Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. Sprawdź co, i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki. Zobacz też: Wywiad z Polakiem z Wenezueli Prezenty Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione …

Czytaj dalejWakacje za granicą? Oto przydatne wskazówki!

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego organizuje przejście po Szlaku Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Szlak Żołnierzy Wyklętych zrealizowany został dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin z 2014 roku. Jest to jedyny taki szlak w Polsce. Powstał z inicjatywy Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Do tej pory Fundacja im. Kazimierza Wielkiego przeprowadziła po szlaku około 9000 uczestników, głównie uczniów ze szkół z terenów Lubelszczyzny. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego na swojej …

Czytaj dalejFundacja im. Kazimierza Wielkiego organizuje przejście po Szlaku Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Kredowe miasto – czyli 5 miejsc, które warto zobaczyć w Chełmie

Kredowe miasto to miejscowość z bogatą historią położona we wschodniej Lubelszczyźnie. Zobacz jakie atrakcje skrywa i co warto zobaczyć w okolicy. Chełm jest jednym z największych miast Lubelszczyzny. Chełm należał w średniowieczu do Grodów Czerwieńskich, czyli obszaru spornego między Polską a Rusią i z tego powodu przechodził z rąk do rąk. Prawa miejskie Chełm uzyskał …

Czytaj dalejKredowe miasto – czyli 5 miejsc, które warto zobaczyć w Chełmie

10 pomysłów na to co zobaczyć będąc w Zamościu

Zamość to idealne miasto stworzone przez Jana Zamoyskiego. Powstałe w XVI wieku zachwyca po dziś dzień. Co warto zobaczyć zwiedzając ,,Padwę północy”? 1.Rynek Będąc w Zamościu swoje pierwsze kroki w warto skierować na Rynek Wielki. Ze swoimi idealnymi wymiarami 100×100 metrów świetnie wpisuje się on w koncepcję renesansowego miasta. Jest to jednocześnie jeden z największych …

Czytaj dalej10 pomysłów na to co zobaczyć będąc w Zamościu

Polskie Ateny – 5 ciekawych miejsc w Puławach

Mieszkańcom Lubelszczyzny Puławy kojarzą się głównie z zakładami chemicznymi Azoty Puławy. Niektórzy wiedzą też o Pałacu Czartoryskich, który jest architektoniczną perłą Puław. Miasto ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Świetnie się sprawdzi jako miejsce na weekendowy wypad. Co zobaczyć w Puławach?

Stare Miasto w Lublinie – idealne na spacer

Lubelskie Stare Miasto to jeden z najcenniejszych polskich zespołów zabytków. Trybunał Koronny i XIV-wieczna Brama Krakowska prowadząca ze Starego Miasta do centrum to powszechnie uznawane symbole miasta. Tak ładnie położoną starówką może pochwalić się niewiele miast w Polsce. Turystów w Lublinie autentycznością zachwyca średniowieczny układ urbanistyczny i bogactwo zdobień wielowiekowych kamienic. Wędrowanie ulicami i alejkami …

Czytaj dalejStare Miasto w Lublinie – idealne na spacer

Brama Krakowska – architektoniczny symbol Lublina

Brama Krakowska to jeden z architektonicznych symboli Lublina. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że brama skierowana jest w stronę historycznego szlaku prowadzącego do Krakowa, ówczesnej stolicy państwa. Wzniesiono ją jako umocnienie w obrębie murów obronnych otaczających miasto. Stało się to po najeździe Tatarów w 1341 roku za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Główny szkielet murów gotyckich wzniesiono …

Czytaj dalejBrama Krakowska – architektoniczny symbol Lublina

Wieża Trynitarska w Lublinie – musisz ją zobaczyć

„Na wieży furgotał blaszany kogucik Na drugiej – zegar nucił. Mur fal i chmur popękał W złote okienka: Gwiazdy, lampy.” tak brzmi wiersz Józefa Czechowicza o Lublinie. Według legendy wspomniany cynowy kogut, stojący na szczycie Wieży Trynitarskiej, ostrzegał obywateli o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Wieża Trynitarska była pierwotnie bramą prowadzącą do budynków Kolegium Jezuickiego. Nazwa wieży …

Czytaj dalejWieża Trynitarska w Lublinie – musisz ją zobaczyć