XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. …

Czytaj dalejXIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

1 marca upamiętniliśmy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. …

Czytaj dalejRelacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

Na zaproszenie organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu wraz z opiekunami, razem blisko 140 osób. Organizatorem głównym Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Współorganizatorami są: XXIX LO im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych …

Czytaj dalejRelacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

IPN w Lublinie otworzył wystawę ,,Zbrodnia Katyńska”

Przy ul. Staszica w Lublinie IPN we wtorek 12 kwietnia otworzył wystawę pt. ,,Zbrodnia Katyńska”. Wystawę zaprezentował dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu dr Derewenda. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku o zbrodni katyńskiej dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Wtedy Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów …

Czytaj dalejIPN w Lublinie otworzył wystawę ,,Zbrodnia Katyńska”

Rosjanie zbombardowali cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej

Rosjanie zbombardowali polski cmentarz w Charkowie-Piatichatkach, na którym spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej. Bomba kasetowa spadła na polski cmentarz w Piatichatkach koło Charkowa. Na cmentarzu pochowani są polscy oficerowie i ludność cywilna. Spoczywa tam wiele ofiar stalinowskich zbrodni, w tym oficerowie Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani przez NKWD w lasach katyńskich w 1940 roku. Cementarz ofiar …

Czytaj dalejRosjanie zbombardowali cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej

Opowiedzą o roli Polaków w rozwoju Kijowa

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na finisaż wystawy „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939”, który odbędzie się 11 marca w Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Podczas finisażu wystawy „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939” wystąpi jej kurator Tomasz Kozłowski z Domu Spotkań z Historią. O godzinie 13.00 zaprezentuje …

Czytaj dalejOpowiedzą o roli Polaków w rozwoju Kijowa

Oświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej

W kontekście napaści Rosji na Ukrainę, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki wystosował oświadczenie ws. potrzeby konsekwentnej dekomunizacji przestrzeni publicznej w kraju i za granicą. Oświadczenie o podobnej treści skierowane jest do władz samorządowych i instytucji publicznych w Polsce oraz do państw europejskich, w szczególności krajów byłego bloku komunistycznego. poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia: …

Czytaj dalejOświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej

Ks. Idzi Radziszewski – założyciel pierwszego lubelskiego uniwersytetu

Ks. Idzi Radziszewski nazywany jest twórcą akademickiego Lublina. Kim był pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego? Przybliżamy postać założyciela pierwszego lubelskiego uniwersytetu. Idzi Radziszewski urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bartoszewicach k. Łodzi. Szkołę elementarną ukończył pod kierunkiem własnego ojca – nauczyciela. W latach 1881-1889 uczył się w Gimnazjum Filologicznym (obecnej Małachowiance) w Płocku. Studiował …

Czytaj dalejKs. Idzi Radziszewski – założyciel pierwszego lubelskiego uniwersytetu

Włodzimierz Korsak, żołnierz AK z Lublina obchodzi 94 urodziny

W dniu dzisiejszym, 10 lutego 2022 roku, swoje 94. urodziny obchodzi ppor. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon”, „Kos”, żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Włodzimierz Korsak urodził się 10 lutego 1928 roku w Lubartowie na Lubelszczyźnie. W maju 1943 roku Korsak został zaprzysiężony do AK. Przyjął pseudonim „Kos”. Pełnił funkcję łącznika oraz uczestniczył w akcjach, …

Czytaj dalejWłodzimierz Korsak, żołnierz AK z Lublina obchodzi 94 urodziny

Upamiętnili ofiary niemieckiej zbrodni w Lasach Janowskich

2 lutego 1944 roku Niemcy przeprowadzili eksterminację polskich wsi położonych w Lasach Janowskich. Dziś w Borowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtej zbrodni. W środę 2 lutego w Borowie (powiat janowski) odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej zbrodni z czasów II Wojny Światowej. 2 lutego 1944 roku niemiecki okupant przeprowadził eksterminację polskich wsi położonych w …

Czytaj dalejUpamiętnili ofiary niemieckiej zbrodni w Lasach Janowskich