IPN w Lublinie otworzył wystawę ,,Zbrodnia Katyńska”

Przy ul. Staszica w Lublinie IPN we wtorek 12 kwietnia otworzył wystawę pt. ,,Zbrodnia Katyńska”. Wystawę zaprezentował dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu dr Derewenda. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku o zbrodni katyńskiej dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Wtedy Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów …

Czytaj dalejIPN w Lublinie otworzył wystawę ,,Zbrodnia Katyńska”

Rosjanie zbombardowali cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej

Rosjanie zbombardowali polski cmentarz w Charkowie-Piatichatkach, na którym spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej. Bomba kasetowa spadła na polski cmentarz w Piatichatkach koło Charkowa. Na cmentarzu pochowani są polscy oficerowie i ludność cywilna. Spoczywa tam wiele ofiar stalinowskich zbrodni, w tym oficerowie Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani przez NKWD w lasach katyńskich w 1940 roku. Cementarz ofiar …

Czytaj dalejRosjanie zbombardowali cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej

Opowiedzą o roli Polaków w rozwoju Kijowa

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na finisaż wystawy „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939”, który odbędzie się 11 marca w Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Podczas finisażu wystawy „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939” wystąpi jej kurator Tomasz Kozłowski z Domu Spotkań z Historią. O godzinie 13.00 zaprezentuje …

Czytaj dalejOpowiedzą o roli Polaków w rozwoju Kijowa

Oświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej

W kontekście napaści Rosji na Ukrainę, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki wystosował oświadczenie ws. potrzeby konsekwentnej dekomunizacji przestrzeni publicznej w kraju i za granicą. Oświadczenie o podobnej treści skierowane jest do władz samorządowych i instytucji publicznych w Polsce oraz do państw europejskich, w szczególności krajów byłego bloku komunistycznego. poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia: …

Czytaj dalejOświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej

Ks. Idzi Radziszewski – założyciel pierwszego lubelskiego uniwersytetu

Ks. Idzi Radziszewski nazywany jest twórcą akademickiego Lublina. Kim był pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego? Przybliżamy postać założyciela pierwszego lubelskiego uniwersytetu. Idzi Radziszewski urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bartoszewicach k. Łodzi. Szkołę elementarną ukończył pod kierunkiem własnego ojca – nauczyciela. W latach 1881-1889 uczył się w Gimnazjum Filologicznym (obecnej Małachowiance) w Płocku. Studiował …

Czytaj dalejKs. Idzi Radziszewski – założyciel pierwszego lubelskiego uniwersytetu

Włodzimierz Korsak, żołnierz AK z Lublina obchodzi 94 urodziny

W dniu dzisiejszym, 10 lutego 2022 roku, swoje 94. urodziny obchodzi ppor. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon”, „Kos”, żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Włodzimierz Korsak urodził się 10 lutego 1928 roku w Lubartowie na Lubelszczyźnie. W maju 1943 roku Korsak został zaprzysiężony do AK. Przyjął pseudonim „Kos”. Pełnił funkcję łącznika oraz uczestniczył w akcjach, …

Czytaj dalejWłodzimierz Korsak, żołnierz AK z Lublina obchodzi 94 urodziny

Upamiętnili ofiary niemieckiej zbrodni w Lasach Janowskich

2 lutego 1944 roku Niemcy przeprowadzili eksterminację polskich wsi położonych w Lasach Janowskich. Dziś w Borowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtej zbrodni. W środę 2 lutego w Borowie (powiat janowski) odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej zbrodni z czasów II Wojny Światowej. 2 lutego 1944 roku niemiecki okupant przeprowadził eksterminację polskich wsi położonych w …

Czytaj dalejUpamiętnili ofiary niemieckiej zbrodni w Lasach Janowskich

Muzeum na Majdanku wydaje publikacje „Więźniowie KL Lublin 1941–1944”

„Więźniowie KL Lublin 1941–1944” to najnowsza publikacja Państwowego Muzeum na Majdanku. „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” opowiada o niemieckim obozie koncentracyjnym w duchu historii społecznej. Autorzy skoncentrowali swoją uwagę na położeniu uwięzionych, co stworzyło możliwość przedstawienia, głownie z ich punktu widzenia, struktur, mechanizmów i realiów reżimu obozowego, owego „państwa SS”, jakim były obozy jako instytucje totalne. …

Czytaj dalejMuzeum na Majdanku wydaje publikacje „Więźniowie KL Lublin 1941–1944”

77. rocznica likwidacji więzienia na Zamku Lubelskim

22 lipca 1944 r. została przeprowadzona przez Niemców akcja likwidacji więzienia na Zamku Lubelskim. 19 lipca około 800 więźniów wywieziono do obozu na Majdanku, gdzie zostali rozstrzelani. Następnego dnia Dowódca Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa otrzymał rozporządzenie, w którym nakazano zlikwidowanie więźniów w przypadku braku możliwości ich transportu.  „Przy zaskakującym rozwoju sytuacji, która uniemożliwi przetransportowanie …

Czytaj dalej77. rocznica likwidacji więzienia na Zamku Lubelskim