Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?

Upały oraz słoneczna pogoda sprawiają, że chętniej spędzamy czas nad wodą. Niestety często wiąże się to z nieodpowiedzialnością, a w konsekwencji z tragedią. Lubelska Policja apeluje o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Policjanci przygotowali także zbiór zasad bezpiecznej kąpieli.

Upały panujące w Polsce i na Lubelszczyźnie zachęcają nas do wypoczynku nad wodą. Policjanci apelują o to by ten wypoczynek przebiegł w sposób odpowiedzialny. Głównymi problemami jest niedostateczna opieka nad dziećmi oraz przecenienie swoich umiejętności pływackich.

Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Od początku wakacji w naszym regionie utonęło 6 osób.

informuj mł. asp. Kamil Karbowniczek

Również w piątek policjanci z Łęcznej otrzymali zgłoszenie o utonięcie w Zagłęboczu 30-letniej mieszkanki gminy Konopnica. Obecnie trwają działania mające na celu wyjaśnienie szczegółowe okoliczności tragedii.

Czytaj też: Wakacje za granicą? Oto przydatne wskazówki!

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą mieszkańców Lubelszczyzny policjanci przygotowali zbiór zasad bezpiecznej kąpieli.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;
  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. Pamiętajmy: najpierw woda, później alkohol – odwrotnie w tej historii nie ma życia;
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.