Antypolonizm jest immanentną cechą banderyzmu – prof. Osadczy w rozmowie z Głosem Lubelskim

Ludobójstwo ukraińskie jest jednym z najdramatyczniejszych doświadczeń w dziejach Polski – mówi profesor Włodzimierz Osadczy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, z którym rozmawiamy wobec zbliżającej się rocznicy ,,krwawej niedzieli” z 11 lipca 1943 roku. Profesorze Osadczy czym zajmuje się Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego? Stowarzyszenie Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego powstało na początku 2016 …

Czytaj dalejAntypolonizm jest immanentną cechą banderyzmu – prof. Osadczy w rozmowie z Głosem Lubelskim

Trzecie święta w pandemii

Krótka rozmowa z dziekanem WNS KUL, socjologiem, prof. Arkadiuszem Jabłońskim. To trzecie święta w pandemii. Czy nie jest tak, że jako społeczeństwo przyzwyczailiśmy się do tej sytuacji i mniej się buntujemy, a może uodparniamy? Papież Franciszek w Niedzielę Palmową powiedział: W zeszłym roku byliśmy bardziej zaszokowani, w tym roku jesteśmy bardziej wyczerpani. Myślę, że słowa te …

Czytaj dalejTrzecie święta w pandemii

Renata Cytacka: Człowiek zamiast Pana Boga zaczyna czcić pieniądz

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Okres ten spędzamy w gronie rodzinnym, według tradycyjnych zwyczajów. Te niekiedy różnią się od siebie w zależności od regionu, z którego pochodzimy. O tym jak Polacy obchodzą Boże Narodzenie na Wileńszczyźnie i czy współcześnie święta na Litwie różnią się od tych w Polsce, nasza redakcja rozmawiała z Panią Renatą …

Czytaj dalejRenata Cytacka: Człowiek zamiast Pana Boga zaczyna czcić pieniądz

Krzysztof Kaniewski: Widok oddziałów ZOMO często wywołuje skrajne emocje

39 lat temu, w 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski poinformował Polaków o wprowadzeniu na terenie całego państwa stanu wojennego. Do historii przeszło przemówienie Jaruzeskiego ze słowami: „ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią”. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez „Solidarność”. Co roku 13 grudnia upamiętnia …

Czytaj dalejKrzysztof Kaniewski: Widok oddziałów ZOMO często wywołuje skrajne emocje

Zbierają podpisy bo chcą wypowiedzenia Konwencji stambulskiej

W całej Polsce trwa zbiórka podpisów pod projektem ,,Tak dla rodziny, nie dla gender”, który ma na celu wypowiedzenie przez Polskę Konwencji stambulskiej. O zbiórce rozmawiamy z Katarzyną Rycaj, z lubelskiej Młodzieży Wszechpolskiej, która koordynuje akcję zbierania podpisów w Lublinie. Kto jest organizatorem zbiórki podpisów i co jest jej celem? Organizatorem zbiórki jest Komitet Inicjatywy …

Czytaj dalejZbierają podpisy bo chcą wypowiedzenia Konwencji stambulskiej

Tomasz Pieszko: Moim miejscem na ziemi jest Wileńszczyzna

Z Tomaszem Pieszko, Polakiem mieszkającym na Wileńszczyźnie rozmawiała nasza Redakcja. Jak się żyje Polakom na Litwie? Polacy to integralna część społeczeństwa na Litwie. Jesteśmy lojalnymi obywatelami czynnie biorącymi udział w życiu społecznym i politycznym. Jesteśmy zrzeszeni w wielu organizacjach polskich, z których najliczniejsza to Związek Polaków na Litwie. Poza czynnym udziałem w życiu społecznym, bierzemy …

Czytaj dalejTomasz Pieszko: Moim miejscem na ziemi jest Wileńszczyzna

Ks. Mirosław Matuszny: Zbudowaliśmy „kremówkowy katolicyzm”

Z księdzem Mirosławem Matusznym o posłudze w nowej parafii, orzeczeniu TK, a także protestach zwolenników aborcji – rozmawiała nasza redakcja. Jak się księdzu mieszka w nowym miejscu? Przyznam, że kiedy pierwszy raz usłyszałem nazwę „Snopków” nie bardzo potrafiłem powiązać ją z konkretnym miejscem na mapie Lubelszczyzny. Parafianie przyjęli  mnie życzliwie i z dużą otwartością. Warunki …

Czytaj dalejKs. Mirosław Matuszny: Zbudowaliśmy „kremówkowy katolicyzm”

Krzysztof Kasprzak: oczekujemy, że TK skończy wreszcie z haniebnym procederem aborcji

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny ma się zająć wnioskiem 119 posłów o zbadanie zgodności z Konstytucją dwóch przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej. Wniosek dotyczy tzw. aborcji eugenicznej. O usunięcie tej przesłanki domaga się także Fundacja Życia i Rodzina, która złożyła w sejmie projekt #ZatrzymajAborcję. Wywiad z Krzysztofem Kasprzakiem, członkiem zarządu Fundacji Życie i Rodzina, lubelskim działaczem …

Czytaj dalejKrzysztof Kasprzak: oczekujemy, że TK skończy wreszcie z haniebnym procederem aborcji

Michał Błaszczak: W Polsce codziennie są popełniane grzechy w majestacie prawa

W Lublinie od ponad roku odbywa się cykliczna inicjatywa religijna: Publiczny Różaniec o odnowę moralną narodu polskiego organizowana przez Krucjatę Młodych. O inicjatywie, organizatorach i odbiorze społecznym publicznej modlitwy rozmawialiśmy z Michałem Błaszczakiem. Proszę opisać czym jest Krucjata Młodych? Krucjata Młodych to grupa młodych katolików świeckich (głównie studentów), którzy przy Instytucie im. Księdza Piotra Skargi …

Czytaj dalejMichał Błaszczak: W Polsce codziennie są popełniane grzechy w majestacie prawa