Polskie Ateny – 5 ciekawych miejsc w Puławach

Mieszkańcom Lubelszczyzny Puławy kojarzą się głównie z zakładami chemicznymi Azoty Puławy. Niektórzy wiedzą też o Pałacu Czartoryskich, który jest architektoniczną perłą Puław. Miasto ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Świetnie się sprawdzi jako miejsce na weekendowy wypad. Co zobaczyć w Puławach?

Atrakcje w Puławach to przede wszystkim bogactwo architektury i zabytków, zaś z tym zawsze łączy się historia.

„Za Wisłą w tej stronie leży ładna wioseczka u stóp góry ozdobionej u szczytu pałacykiem w stylu włoskim pięknej struktury, o wspaniałych przedsionkach, marmurowych ornamentach, z salonem urządzonym przepysznie. […] Domek ten jest niezaprzeczenie najpiękniejszym okazem nowszej architektury w Polsce”. – tak opisuje wybudowaną w XVII wieku puławską rezydencję Lubomirskich, Francuz Daleyrac.

Właścicielami Puław był wówczas wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski oraz jego żona Zofia z Opalińskich. Para był uważana za najbardziej oświeconą w Rzeczypospolitej. Projektantem rezydencji Lubomirskich był wybitny holenderski architekt Tylman z Gameren. U podnóża skarpy, na której stanęła rezydencja, rozciągały się barokowe ogrody. Po śmierci Lubomirskiego, majątek odziedziczyła jego córka Elżbieta, żona Adama Sieniawskiego. W wyniku działań wojennych prowadzonych ze Szwedami, budowla została zburzona. Odbudową rezydencji zajęła się Maria Zofia Sieniawska. Już w roli żony Augusta Aleksandra Czartoryskiego, wniosła mu w wianie wielki majątek, w tym Puławy. Puławscy właściciele zatrudnili do odbudowy rezydencji saskiego architekta Jana Zygmunta Deybla, który wzniósł rezydencję w stylu rokoko. Wraz z objęciem majątku rozpoczęły się dla Puław czasy świetności oraz rozkwitu tej miejscowości.

Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stały się centrum życia literackiego, kulturalnego oraz politycznego. Tą zasługę możemy przypisać Adamowi Kazimierzowi Czartoryskiemu i jego małżonce Izabeli z Flemmingów. Dzięki ich poczynaniom w Puławach gościły persony ze świata najwybitniejszych artystów (Jan Piotr Norblin), literatów (Julian Ursyn Niemcewicz) i architektów (Christian Piotr Aigner). Za panowania Czartoryskich w Puławach powstało pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Mieściło się ono w budynkach Świątyni Sybilli (1801) oraz Domu Gotyckim (1809).

Kres puławskich dóbr to czas powstania listopadowego, to wtedy dobra Czartoryskich uległy konfiskacie. Czartoryscy udają się na emigrację do Paryża a w budynkach pałacowych władze zaborcze umieściły Aleksandryjski Instytut Wychowania Panien, następnie mieścił się tu Instytut Politechniczny i Rolniczo – Leśny oraz Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa.

Co możemy zwiedzić w Puławach?

1. Kompleks pałacowo parkowy – Polskie Ateny.

Obecnie w kompleksie pałacowo parkowym możemy zwiedzić Muzeum Czartoryskich, mieszczące się w pałacu. W okresie letnim w cenie biletu będziemy mogli dodatkowo zwiedzić Świątynię Sybilli i wnętrza Domu Gotyckiego.

W Muzeum możemy oglądać wiele interesujących ekspozycji, które umieszczone są w salach o nazwach „Sala Tradycji”, „Sala Kamienna”, „Sala Gotycka”, „Sala Rycerska”. Nazwy sal nawiązują do znajdujących się tam eksponatów.

Po zwiedzaniu możemy udać się na spacer po parku. W parku możemy zobaczyć liczne posągi, tablice pamięci, groty oraz przespacerować się brzegiem łachy wiślanej, starorzeczem Wisły.

Herbaciarnia Czartoryska

2. Herbaciarnia „Czartoryska”.

Nieopodal osady pałacowo parkowej, po drugiej stronie ulicy Czartoryskich, na Skwerze Niepodległości, znajduje się Herbaciarnia „Czartoryska”. Po intensywnym zwiedzaniu parku, możemy usiąść w stylowym miejscu i dosłownie odciąć się od świata. Możemy tu zamówić różne rodzaje herbat i kaw oraz zjeść coś słodkiego a w sezonie letnim wysłuchać koncertu muzyki rozrywkowej. Koncerty organizowane są w każde niedzielne popołudnie w sezonie letnim.

Cmentarz przy Włostowickiej / fot. Łukasz Boliński

3. Jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. Cmentarz we Włostowicach.

Cmentarz parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Józefa we Włostowicach, usytuowany przy ulicy Włostowickiej to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. W 1986 roku cmentarz został uznany za obiekt zabytkowy. Nagrobki znajdujące się na terenie cmentarza należy uznać za dzieła sztuki i takie w istocie są. Ostało się wiele bardzo starych dzieł sztuki sepulkralnej. Osoby zainteresowane taką sztuką powinni przespacerować się alejkami cmentarza we Włostowicach.

Port na Marinie / fot. Łukasz Boliński

4. Marina Puławy.

To miejsce, które powinien odwiedzić każdy kto lubi aktywnie spędzać czas. Możemy wynająć tutaj kajaki, rowery wodne czy łodzi wiosłowej lub żaglowej oraz wypożyczyć rower. Marina oferuje również wynajęcie miejsca na ognisko oraz miejsca do grillowania. Właściciele łodzi mogą korzystać z usług związanych z posiadaniem łodzi. Nie zabrakło tu również campingu.

Dla mniej aktywnych a lubiących podziwiać piękne widoki polecamy się wybrać na wieżę widokową przy wyjściu z portu.

Bulwar Wiślany / fot. Józef Babij

5. Bulwar wiślany.

To miejsce, gdzie możemy spokojnie sobie usiąść na ławce i podziwiać walory przyrodnicze rzeki Wisły. To miejsce wypoczynkowe mieszkańców Puław. Znajduje się tu słup z herbem miasta Puławy na którym widnieją daty oraz pokazana jest wysokość rzeki Wisły, przy kolejnych wystąpieniach rzeki z koryta. Na budynkach usytuowanych przy bulwarze wiślanym, mieszkańcy miasta namalowali farbą murale związane z tym miejscem, możemy je podziwiać spacerując po bulwarze.

Puławy to nie tylko przemysł, to też dziedzictwo dawnej Polski oraz jednego z najbardziej znamienitych polskich rodów magnackich – Czartoryskich. Puławy na weekend to dobry pomysł!

1 komentarz do “Polskie Ateny – 5 ciekawych miejsc w Puławach”

Możliwość komentowania została wyłączona.