Brama Krakowska – architektoniczny symbol Lublina

Brama Krakowska to jeden z architektonicznych symboli Lublina. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że brama skierowana jest w stronę historycznego szlaku prowadzącego do Krakowa, ówczesnej stolicy państwa.

Wzniesiono ją jako umocnienie w obrębie murów obronnych otaczających miasto. Stało się to po najeździe Tatarów w 1341 roku za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Główny szkielet murów gotyckich wzniesiono z cegły i wapienia i ułożono w widoczny na zewnętrznych ścianach wzór szachownicy. Nadbudowę wykonano z cegły zeszklonej. Ośmioboczna, otynkowana wieża powstała w połowie XVI wieku. Budowla nakryta jest barokowym hełmem z monogramem „SAR” (Stanislaus Augustus Rex) na szczycie i datą 1782, wyznaczającą okres odbudowy prowadzonej przez Dominika Merliniego.

Obecna forma Bramy Krakowskiej jest wynikiem prac renowacyjnych w latach 1959-1964, które przywróciły pierwotny wygląd bramy i dostosowały jej wnętrza na potrzeby Muzeum Historii Lublina.

Brama Krakowska była reprezentacyjnym budynkiem, przez który do miasta wkraczały procesje monarchów i posłów. Brama była również punktem obserwacyjnym dla straży pożarnej. To było miejsce, z którego puszczano hejnał miejski. Mieszkał tu również zegarmistrz obsługujący zegar.

W Bramie Krakowskiej kręcono sceny z serialu historycznego „Czarne chmury”. Obecnie bramę można dostrzec niemal codziennie w serwisach pogodowych ogólnopolskiej telewizji, gdzie pokazywane są na żywo migawki z różnych miejsc w Polsce.

WIDEO:

Wewnątrz Bramy Krakowskiej znajduje się Muzeum Historii Lublina (oddział Muzeum Narodowego w Lublinie). Wejście do muzeum znajduje się od strony placu Łokietka.

1 komentarz do “Brama Krakowska – architektoniczny symbol Lublina”

Możliwość komentowania została wyłączona.