„Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny.

Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej jakości, głównie polskich producentów.

Paczki zawierały m.in.: puszkę tuńczyka, puszkę brzoskwiń, flipsy kukurydziane, czekoladę, paczkę cukierków, kawę, herbatę, paczkę ciastek, batony, wafle w czekoladzie, ptasie mleczko, ozdoby czekoladowe, mieszankę studencką, pistacje, chałwę i inne.

Celem akcji jest wzmocnienie więzi młodych pokoleń Polaków z Bohaterami walk o niepodległość, walczącymi przeciwko okupantowi niemieckiemu i sowieckiemu. Akcja podtrzymuje pamięć i łączność międzypokoleniową. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma zaszczyt spotykać się i rozmawiać z weteranami walk o niepodległość Polski. Żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego 80 lat temu byli elitą patriotyczną narodu polskiego w swoim pokoleniu – byli w tych ok. 10% społeczeństwa, które było gotowe ryzykować swoim zdrowiem, życiem, całym majątkiem i przyszłością swych rodzin, żebyśmy mogli dziś żyć w niepodległej Polsce i żebyśmy mogli decydować sami o sobie.

W akcję „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów włączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sernikach, Szkoły Podstawowej nr 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lublinie i Szkoły Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie, którzy przygotowali kartki świąteczne z życzeniami dla Kombatantów.

Akcja została zrealizowana przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza Wielkiego w ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030.