Rosjanie zbombardowali polski cmentarz w Charkowie-Piatichatkach, na którym spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej.
Bomba kasetowa spadła na polski cmentarz w Piatichatkach koło Charkowa. Na cmentarzu pochowani są polscy oficerowie i ludność cywilna. Spoczywa tam wiele ofiar stalinowskich zbrodni, w tym oficerowie Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani przez NKWD w lasach katyńskich w 1940 roku.
Cementarz ofiar Katyñskich w Charkowie niestety wygladą dziś tak.#RussianWarCrimes @pawelkowalpl @ZalewskiPawel @marcinzmudzki pic.twitter.com/p1f8We4lFN
— NatalieZubar🇺🇦🌐 (@NatalieZubar) March 23, 2022
Nawet po śmierci nie dają im spokoju
– piszą oburzeni Internauci
Polscy oficerowie, którzy znaleźli się w niewoli sowieckiej po 17 września 1939 roku zostali z rozkazu Józefa Stalina bestialsko zamordowani w lasach katyńskich w 1940 roku. Po klęsce 1939 roku w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów. Dla oficerów sowieci przygotowali obozy w Starobielsku i Kozielsku. Z kolei w Ostaszkowie zorganizowano obóz dla funkcjonariuszy policji, KOP i więziennictwa. W kwietniu 1940 roku rozpoczęto likwidację tych obozów. Polacy byli przewożeni grupami do miejsc kaźni.
Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób.
– podaje portal dzieje.pl

Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach wzniesiono w latach 1999-2000. Jest to miejsce pochówku ofiar stalinowskiej czystki z lat 1937-38, a także oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych podczas zbrodni katyńskiej w 1940 r.
-
XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…
-
Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie
1 marca upamiętniliśmy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.…
-
Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
Na zaproszenie organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu wraz z opiekunami, razem blisko 140 osób. Organizatorem głównym Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Współorganizatorami są: XXIX LO im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych…