Pokaz laserów o Żołnierzach Wyklętych

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2023 roku przed Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na budynku Poczty Głównej przy placu Litewskim Fundacja im. Kazimierza Wielkiego wyświetliła pokaz laserowy zatytułowany „Historia żywa – Żołnierze Wyklęci”.

Za pomocą laserów na gmachu poczty wyświetlano wizerunki Żołnierzy Wyklętych z terenu Lubelszczyzny, symbolikę polskiego podziemia niepodległościowego i animacje związane z tematyką. Widowisko urozmaicono przekazywanymi przez lektora informacjami o żołnierzach, akompaniamentem muzycznym i efektami scenicznymi.

W tej atrakcyjnej formie upamiętniliśmy naszych Bohaterów z Lubelszczyzny. Połowa z prezentowanych postaci to żołnierze podziemia narodowego z Lubelszczyzny. Pokaz posiadał duże walory edukacyjne. W przystępnej dla dzieci i młodzieży formie propagował wizerunki, nazwiska i pseudonimy żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego, ich przynależność organizacyjną i symbolikę historyczną. Wizerunki zostały stworzone na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych.

Przedstawienie spotkało się z dużym aplauzem ze strony publiczności, ze względu na atrakcyjną formę prezentacji, która po raz pierwszy została wykorzystana w Lublinie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Widowisko obejrzało ponad 1000 osób.

Prezentujemy nagranie z pokazu laserów, dzięki któremu możemy przeżyć to jeszcze raz.