Raków Częstochowa po raz drugi zdobywcą Pucharu Polski

Raków Częstochowa po raz drugi w swojej historii i po raz drugi z rzędu zdobył Puchar Polski w piłce nożnej. W finale drużyna z Częstochowy pokonała Lecha Poznań 3:1.

Finał Fortuna Pucharu Polski rozgrywany był na PGE Narodowym. To powrót finału na ten stadion po dwóch latach po przerwie związanej z pandemią. W meczu rozegranym 2 maja zmierzyli się Raków Częstochowa i Lech Poznań. Zespół trenera Marka Papszuna pokonał Lecha 3:1. Częstochowianie zapewnili sobie zwycięstwo po golach Vladislavsa Gutkovskisa, Mateusza Wdowiaka i Iviego Lopeza. Dla Lecha honorową bramkę zdobył Joao Amaral.

Papszun: Moi zawodnicy zachowali się świetnie, utrzymali odpowiedni poziom mentalny

Sięgnęliśmy po raz drugi z rzędu po puchar, a to wcale nie jest łatwe. Zespół spisał się może nie idealnie, ale był tego blisko. Zarządzał meczem w sposób niemal perfekcyjny. Dziś wyszła dojrzałość i mądrość tej drużyny. Moi zawodnicy zachowali się świetnie, utrzymali odpowiedni poziom mentalny.

– mówił na pomeczowej konferencji prasowej trener Rakowa Marek Papszun

Dla Rakowa to drugie zwycięstwo w Pucharze Tysiąca Drużyn w historii i drugie z rzędu, bowiem w 2021 roku to właśnie częstochowianie sięgnęli po to trofeum. Wówczas finał rozegrany został na Arenie Lublin.

Lech Poznań 1-3 Raków Częstochowa
João Amaral 52 – Vladislavs Gutkovskis 6, Mateusz Wdowiak 36, Ivi López 77

Lech: 1. Mickey van der Hart – 2. Joel Pereira (46, 24. João Amaral), 37. Ľubomír Šatka, 16. Antonio Milić, 5. Pedro Rebocho – 21. Michał Skóraś, 22. Radosław Murawski (73, 25. Pedro Tiba), 6. Jesper Karlström (85, 30. Nika Kwekweskiri), 97. Dawid Kownacki (73, 50. Adriel Ba Loua), 7. Jakub Kamiński (78, 11. Filip Marchwiński) – 9. Mikael Ishak.

Raków: 12. Kacper Trelowski – 7. Fran Tudor, 2. Tomáš Petrášek, 24. Zoran Arsenić – 22. Deian Sorescu (46, 71. Wiktor Długosz), 66. Giánnis Papanikoláou, 8. Ben Lederman, 17. Mateusz Wdowiak (73, 6. Andrzej Niewulis), 11. Ivi López (84, 18. Jakub Arak), 23. Patryk Kun – 21. Vladislavs Gutkovskis (72, 9. Sebastian Musiolik).

Zobacz także: Raków Częstochowa zdobywcą Pucharu Polski 2021

W aktualnym sezonie zdecydowanie to Raków i Lech są najlepszymi zespołami. Świadczy o tym nie tylko fakt, że dotarli do finału Pucharu Polski, ale przede wszystkim to, że mają największe szanse na tytuł Mistrza Polski. Na trzy kolejki przed końcem sezonu PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa jest liderem, ale taki sam dorobek punktowy ma poznański Kolejorz. Liderem jest Raków ponieważ ma lepszy bilans bezpośrednich meczów.


 • „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

  „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

  W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…

 • Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

  Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

  W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…

 • Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni

  Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni

  W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…