Straż Graniczna we współpracy z Europolem rozbiła grupę przemycającą imigrantów

Straż Graniczna z placówki w Sławatyczach (powiat bialski) rozbiła grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach w związku z toczącym się śledztwem zatrzymali 9 osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią. Wcześniej Straż Graniczna zatrzymała w tej sprawie 7 innych osób. Na wniosek prokuratury łącznie w sprawie zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania został zastosowany wobec 11 podejrzanych. Reszta zatrzymanych podlega dozorowi policyjnemu i ma zakaz opuszczania kraju.

W trakcie przeprowadzonych przeszukań u podejrzanych Straż Graniczna zabezpieczyła gotówkę w walucie euro i USD w łącznych kwotach ponad 475 000 euro (2 156 500 zł) oraz 30 350 USD (121 096,50 zł) i 1800 zł.

Gotówka zabezpieczona przez Straż Graniczą w trakcie przeszukań u podejrzanych

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu z udziałem Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach. W rozpracowywaniu grupy przestępczej udział brał także Europol. Jak wynika z ustaleń śledczych w okresie od września 2021 r. do stycznia 2022 r., przestępcy działali na terenie woj. podlaskiego, w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie kraju. Działalność ich polegała na organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy Polski z Białorusią. Swoje usługi oferowali za pośrednictwem komunikatora internetowego cudzoziemcom przeważnie pochodzącym z Bliskiego Wschodu. Według ustaleń na działalność przestępczą grupy rozdysponowano łącznie kwotę 8 700 000 euro.