W lubelskim tony bursztynu czekają na wydobycie

Jak się okazuje to nie Pomorze jest najbogatszym w złoża bursztyny regionem w Polsce. Największe złoża tego kamienia znajdują się bowiem w województwie lubelskim.

W 2012 roku Polskę i świat obiegła informacja, że w województwie lubelskim znajdują się tony bursztynu. Do tej pory uważano, że to nad Bałtykiem znajdują się największe pokłady tego surowca. Jednak jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny PIB, teoretyczne zasoby bursztynu na terenie dziewięciu złóż w województwie pomorskim to niespełna 59 ton, podczas gdy w ośmiu lokalizacjach w powiecie lubartowskim (lubelskie) jest go ponad 25 razy więcej.

Specjaliści wyceniają kilogram tego kamienia na wartość nawet 10 tys. zł. Przy lubelskich złożach daje to liczbę ponad 10 miliardów złotych. Jedyne udokumentowane złoże bursztynu w województwie lubelskim znaleźć można na terenie gminy Niedźwiada i nazywane jest „Górką Lubartowską. Działa tam jedyna w Polsce i w Unii Europejskiej przemysłowa kopalnia tego kamienia, którą prowadzi firma Stellarium.

Jestem przekonany, że powstanie tu prawdziwe bursztynowe zagłębie. To, co dzieje się teraz, to dopiero początek eksploatacji na wielką skalę

mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Henryk Ciosmak, prezes Stellarium

Poza Stellarium do gry zamierza wkroczyć także firma WhiteAmber, która jak przekazał Puls Biznesu z komercyjnym wydobyciem ma ruszyć w czerwcu tego roku. Dzięki tak bogatym złożom bursztynu może się ona stać lokalną atrakcją.