Premier Morawiecki zapowiada obniżkę PIT

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawił propozycję obniżki podatków w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej.

W czwartek 24 marca podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i zostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku (PIT) z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych 'haczyków’, jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc.

– powiedział premier Morawiecki

Obniżka PIT do 12 proc.

Jedną z najważniejszych zmian zapowiedzianych przez premiera będzie obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej. To oznacza, że skorzystają wszyscy podatnicy mieszczący się w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł).

Poza obniżką PIT zapowiedziano także kilka innych istotnych zmian. To m.in. likwidacja ulgi dla klasy średniej. Rząd pozostawił jednak możliwość skorzystania z niej podczas tegorocznego rozliczenia tym, dla których ostatecznie okazała się korzystna. Z takiego rozwiązania skorzystać będzie można tylko raz.

Zobacz również: Premier zapowiada tarczę antyputinowską i ,,derusyfikację polskiej gospodarki”

Zapowiedziano również wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Zmienia się także sposób rozliczania rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. Wracają stare zasady na mocy których, rodzice będą mogli swój podatek rozliczać wspólnie z dzieckiem. Zlikwidowana ma zostać także kontrowersyjna ulga nazywana potocznie ,,Pałacyk+”.

(…) do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty.

– zapowiedział premier

Budżet państwa straci 15 mld rocznie

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów na wprowadzanych zmianach podatkowych budżet państwa straci 15 mld zł rocznie. Zyskać na nich ma 13 mln podatników. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu po świętach wielkanocnych. Premier zapowiedział, że zmiany mogą obowiązywać już od 1 lipca.

Porażka Polskiego Ładu

Eksperci i komentatorzy wskazują, że zmiany dziś zapowiedziane to koniec Polskiego Ładu. Sam premier podczas konferencji nie mówił jednak o swoim poprzednim projekcie, ale o tarczy antyputinowskiej argumentując, że zmiany uwarunkowane są wojną na Ukrainie.

To są trudne czasy i w związku z tym przygotowujemy kolejne elementy tarczy antyputinowskiej, która ma przynajmniej częściowo chronić polskie rodziny przed skutkami wojny, które są okrutne na Ukrainie, ale są też bardzo niedobre w Europie i w Polsce

mówił Mateusz Morawiecki

 • XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

  XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

  Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…

 • Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

  Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

  1 marca upamiętniliśmy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.…

 • Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  Na zaproszenie organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu wraz z opiekunami, razem blisko 140 osób. Organizatorem głównym Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Współorganizatorami są: XXIX LO im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych…