Premier Morawiecki zapowiada obniżkę PIT

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawił propozycję obniżki podatków w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej.

W czwartek 24 marca podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i zostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku (PIT) z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych 'haczyków’, jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc.

– powiedział premier Morawiecki

Obniżka PIT do 12 proc.

Jedną z najważniejszych zmian zapowiedzianych przez premiera będzie obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej. To oznacza, że skorzystają wszyscy podatnicy mieszczący się w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł).

Poza obniżką PIT zapowiedziano także kilka innych istotnych zmian. To m.in. likwidacja ulgi dla klasy średniej. Rząd pozostawił jednak możliwość skorzystania z niej podczas tegorocznego rozliczenia tym, dla których ostatecznie okazała się korzystna. Z takiego rozwiązania skorzystać będzie można tylko raz.

Zobacz również: Premier zapowiada tarczę antyputinowską i ,,derusyfikację polskiej gospodarki”

Zapowiedziano również wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Zmienia się także sposób rozliczania rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. Wracają stare zasady na mocy których, rodzice będą mogli swój podatek rozliczać wspólnie z dzieckiem. Zlikwidowana ma zostać także kontrowersyjna ulga nazywana potocznie ,,Pałacyk+”.

(…) do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty.

– zapowiedział premier

Budżet państwa straci 15 mld rocznie

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów na wprowadzanych zmianach podatkowych budżet państwa straci 15 mld zł rocznie. Zyskać na nich ma 13 mln podatników. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu po świętach wielkanocnych. Premier zapowiedział, że zmiany mogą obowiązywać już od 1 lipca.

Porażka Polskiego Ładu

Eksperci i komentatorzy wskazują, że zmiany dziś zapowiedziane to koniec Polskiego Ładu. Sam premier podczas konferencji nie mówił jednak o swoim poprzednim projekcie, ale o tarczy antyputinowskiej argumentując, że zmiany uwarunkowane są wojną na Ukrainie.

To są trudne czasy i w związku z tym przygotowujemy kolejne elementy tarczy antyputinowskiej, która ma przynajmniej częściowo chronić polskie rodziny przed skutkami wojny, które są okrutne na Ukrainie, ale są też bardzo niedobre w Europie i w Polsce

mówił Mateusz Morawiecki

 • „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

  „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

  W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…

 • Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

  Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

  W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…

 • Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni

  Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni

  W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…