Premier Morawiecki zapowiada obniżkę PIT

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawił propozycję obniżki podatków w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej.

W czwartek 24 marca podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i zostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku (PIT) z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych 'haczyków’, jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc.

– powiedział premier Morawiecki

Obniżka PIT do 12 proc.

Jedną z najważniejszych zmian zapowiedzianych przez premiera będzie obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej. To oznacza, że skorzystają wszyscy podatnicy mieszczący się w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł).

Poza obniżką PIT zapowiedziano także kilka innych istotnych zmian. To m.in. likwidacja ulgi dla klasy średniej. Rząd pozostawił jednak możliwość skorzystania z niej podczas tegorocznego rozliczenia tym, dla których ostatecznie okazała się korzystna. Z takiego rozwiązania skorzystać będzie można tylko raz.

Zobacz również: Premier zapowiada tarczę antyputinowską i ,,derusyfikację polskiej gospodarki”

Zapowiedziano również wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Zmienia się także sposób rozliczania rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. Wracają stare zasady na mocy których, rodzice będą mogli swój podatek rozliczać wspólnie z dzieckiem. Zlikwidowana ma zostać także kontrowersyjna ulga nazywana potocznie ,,Pałacyk+”.

(…) do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty.

– zapowiedział premier

Budżet państwa straci 15 mld rocznie

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów na wprowadzanych zmianach podatkowych budżet państwa straci 15 mld zł rocznie. Zyskać na nich ma 13 mln podatników. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu po świętach wielkanocnych. Premier zapowiedział, że zmiany mogą obowiązywać już od 1 lipca.

Porażka Polskiego Ładu

Eksperci i komentatorzy wskazują, że zmiany dziś zapowiedziane to koniec Polskiego Ładu. Sam premier podczas konferencji nie mówił jednak o swoim poprzednim projekcie, ale o tarczy antyputinowskiej argumentując, że zmiany uwarunkowane są wojną na Ukrainie.

To są trudne czasy i w związku z tym przygotowujemy kolejne elementy tarczy antyputinowskiej, która ma przynajmniej częściowo chronić polskie rodziny przed skutkami wojny, które są okrutne na Ukrainie, ale są też bardzo niedobre w Europie i w Polsce

mówił Mateusz Morawiecki

 • Piknik z zawodnikami LUK Politechniki Lublin

  Piknik z zawodnikami LUK Politechniki Lublin

  W sobotę 7 maja odbędzie się w Lublinie piknik z siatkówką. Będzie można zdobyć autograf występujących w PlusLidze siatkarzy LUK Politechniki Lublin. Piknik zorganizowany zostanie na terenie Centrum Sportowo Rekreacyjnego Politechniki Lubelskiej. W planie są turniej siatkówki plażowej podczas którego zawodnicy lubelskiego klubu zagrają z kibicami, zdjęcia z zespołem, autografy, zabawy dla dzieci czy trening z …

  Czytaj dalejPiknik z zawodnikami LUK Politechniki Lublin

 • Sondaż IBRiS: wzrost poparcia dla PiS i Lewicy

  Sondaż IBRiS: wzrost poparcia dla PiS i Lewicy

  Według najnowszego sondażu pracowni IBRiS, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica uzyskując 35,9 proc. poparcia. Sondaż IBRiS przeprowadzony został na zlecenie Radia ZET. Rządząca Zjednoczona Prawica odnotowała wzrost poparcia o 1,7 pkt. w porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni. Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska. Na KO zagłosowałoby …

  Czytaj dalejSondaż IBRiS: wzrost poparcia dla PiS i Lewicy

 • Fałszywe SMS od podszywających się pod PGE

  Fałszywe SMS od podszywających się pod PGE

  Oszuści podszywający się pod PGE wysyłają SMS z informacjami o niedopłacie za prąd. Grożą przy tym jego odcięciem. Oszuści wyłudzający pieniądze przy pomocy e-maili, SMS-ów czy rozmów telefonicznych to ostatnio plaga. Znane już metody ,,na wnuczka” czy ,,na policjanta” albo próby wyłudzenia podając się za konsultanta bankowego są coraz bardziej dopracowywane. Pojawiła się nowa metoda …

  Czytaj dalejFałszywe SMS od podszywających się pod PGE