Eurostat podał najnowsze dane PKB na mieszkańca wyrażonym w standardzie siły nabywczej (PPS).
PPS (ang. purchasing power standard) to standard wykorzystywany przez Eurostat do wyrażania realnego poziomu PKB. Zgodnie z teorią za 1 PPS można kupić taką samą część określonego koszyka dóbr i usług w każdym obszarze gospodarczym. PPS to wspólna umowna jednostka walutowa stosowana w Unii Europejskiej do przeliczeń zagregowanych danych ekonomicznych dla potrzeb porównań przestrzennych, w taki sposób, aby wyeliminować różnice w poziomach cen między państwami członkowskimi – według definicji GUS-u.
Z najnowszych dostępnych danych Eurostatu wynika, że różnice pomiędzy poszczególnymi państwami pod względem PKB per capita w UE nadal są znaczące. W badaniu uwzględnione zostało 27 państw Unii. Tylko 10 przekroczyło unijną średnią.
Najwyższy współczynnik PKB per capita jest w Luxemburgu. Tam wynosi 177% średniej unijnej. Państwo to nie jest jednak dobrym miernikiem, ponieważ duża część wszystkich zatrudnionych w Luksemburgu to pracownicy transgraniczni. Drugie miejsce w porównaniu Eurostatu zajmuje Irlandia. Ze wskaźnikiem na poziomie 221% powyżej średniej UE wyspiarskie państwo wyprzedza Danię, Norwegię, Holandię, Belgię, Austrię, Niemcy, Finlandię i Francję. Państwa te przekraczają średnią unijną.

Poniżej średniej znajduje się większość państw wspólnoty. Niewiele mniejsze PKB per capita od średniej UE jest na Malcie (98%) i we Włoszech (95%). Na dalszych miejscach znajdują się:
- Czechy – 92%
- Słowenia – 90%
- Cypr – 88%
- Litwa – 88%
- Estonia – 87%
- Hiszpania – 85%
- Polska – 77%
- Węgry – 76%
- Portugalia – 74%
- Rumunia – 73%
- Łotwa – 71%
- Chorwacja – 70%
- Słowacja – 68%
- Grecja – 65%
- Bułgaria – 45%
W ogólnym zestawieniu Polska z wynikiem 77% unijnej średniej znajduje się na 19 miejscu wśród wszystkich 27 państw UE. Przystępując do Unii poziom PKB per capita Polski wynosił 51%. W kolejnych latach konsekwentnie rósł osiągając w 2009 roku 60%, w 2017 – 70%, w 2018 – 71%, w 2019 – 73%, w 2020 – 76%.
Najbiedniejszym krajem w UE nadal pozostaje więc Bułgaria. Warto zauważyć, że w 1990 roku Bułgarom żyło się lepiej niż Polakom. My wówczas należeliśmy do najbiedniejszych krajów kontynentu. W momencie przystąpienia do struktur UE PKB per capita w Polsce był na poziomie zaledwie połowy średniej UE. Dziś pod względem poziomu życia doganiamy Hiszpanów. Na poniższym wykresie wydać wzrost PKB na mieszkańca jaki odnotowała Polska od 1995 do 2022 roku.

-
Piknik z zawodnikami LUK Politechniki Lublin
W sobotę 7 maja odbędzie się w Lublinie piknik z siatkówką. Będzie można zdobyć autograf występujących w PlusLidze siatkarzy LUK Politechniki Lublin. Piknik zorganizowany zostanie na terenie Centrum Sportowo Rekreacyjnego Politechniki Lubelskiej. W planie są turniej siatkówki plażowej podczas którego zawodnicy lubelskiego klubu zagrają z kibicami, zdjęcia z zespołem, autografy, zabawy dla dzieci czy trening z …
-
Sondaż IBRiS: wzrost poparcia dla PiS i Lewicy
Według najnowszego sondażu pracowni IBRiS, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica uzyskując 35,9 proc. poparcia. Sondaż IBRiS przeprowadzony został na zlecenie Radia ZET. Rządząca Zjednoczona Prawica odnotowała wzrost poparcia o 1,7 pkt. w porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni. Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska. Na KO zagłosowałoby …
-
Fałszywe SMS od podszywających się pod PGE
Oszuści podszywający się pod PGE wysyłają SMS z informacjami o niedopłacie za prąd. Grożą przy tym jego odcięciem. Oszuści wyłudzający pieniądze przy pomocy e-maili, SMS-ów czy rozmów telefonicznych to ostatnio plaga. Znane już metody ,,na wnuczka” czy ,,na policjanta” albo próby wyłudzenia podając się za konsultanta bankowego są coraz bardziej dopracowywane. Pojawiła się nowa metoda …