Polska przekaże broń Ukrainie

Polska broń trafi na Ukrainę. Ma to być broń defensywna.

O przekazaniu broni Ukrainie poinformował na poniedziałkowym briefingu prasowym Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Jak przekazano dziennikarzom decyzja ma być podjęta we współpracy z prezydentem, a przygotowaniem zajmuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

(…) zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, która ma służyć obronie, nie atakowi. Tę decyzję finalizuje minister obrony. Ona zapadła, jak powiedziałem, w ścisłym kontakcie z panem prezydentem

powiedział Soloch

We wtorek 1 lutego do Kijowa udał się premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do zapowiedzianego przekazania stronie ukraińskiej polskiej broni.

Jesteśmy gotowi do pomocy Ukrainie poprzez przekazanie artykułów pierwszej potrzeby oraz broni defensywnej, w tym amunicję, Gromy i drony

powiedział premier Mateusz Morawiecki

Morawiecki dodał też, że „o tej broni defensywnej, o przekazaniu broni rozmawialiśmy już w naszym gronie również z panem prezydentem, i właśnie o tym będę rozmawiał także z premierem i z prezydentem Ukrainy, po to, żeby doprecyzować potrzeby, żeby móc Ukraińcom broń defensywną, aby mogli się bronić przed potencjalną agresją Rosji”.

W dniach 20-21 stycznia w Wiśle odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy. Dzisiejsza wizyta premiera Morawieckiego w Kijowie jest kolejnym spotkaniem na szczycie pomiędzy przedstawicielami Polski i Ukrainy.

Czytaj także: Mateusz Morawiecki zapewnia Ukrainę o wsparciu Polski