Pamiątki po szkoleniu pilotów RAF w muzeum w Dęblinie

Do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zostały przekazane unikatowe plansze przeznaczone do szkolenia pilotów w Royal Air Force z lat 40-tych XX wieku.

Jak poinformowało Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, do placówki przekazano plansze do szkolenia pilotów w Royal Air Force z lat 40-tych XX wieku. Plansze przekazali Państwo Maria i Piotr Oskroba, którzy odnaleźli je podczas porządkowania pamiątek po wuju Pani Marii – kpt. Józefie Tyszko (1919-1965). Był on pilotem Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, przydzielonym w czerwcu 1942 r. do 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”.

Jest to zbiór 10 tablic z odręcznie wykonanymi rysunkami na utwardzonym płótnie. Przedstawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy w obsłudze samolotów. Plansze te służyły do szkolenia polskich pilotów w ośrodkach szkoleniowych RAF w Wielkiej Brytanii.

Jak informuje muzeum na planszach pod rysunkami widnieją opisy:

The habit of dropping tools is dangerous and sometimes expensive (W wolnym tłumaczeniu: nawyk upuszczania narzędzi jest niebezpieczny, a czasami kosztowny); Always turn your air screw horinzontal before lifting the tail (zawsze obracać – śmigło horyzontalnie przed podniesieniem ogona).

1 komentarz do “Pamiątki po szkoleniu pilotów RAF w muzeum w Dęblinie”

Możliwość komentowania została wyłączona.