UMCS: Wykład „Zmiana władzy w Stanach Zjednoczonych”

W piątek odbędzie się wykład online „Zmiana władzy w Stanach Zjednoczonych. Organizatorem jest Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UMCS.

Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UMCS zaprasza na wykład prof. Andrzeja Mani pt. „Zmiana władzy w Stanach Zjednoczonych”. Prof. Andrzej Mania z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest politologiem, specjalistą w problematyce Stanów Zjednoczonych.

Wykład odbędzie się 22.01.2021 r. o godz. 17.00 na platformie MS Teams.

Trump odchodzi z Białego Domu

Trump opuścił w środę Biały Dom 20 stycznia wraz ze swoją żoną Melanią tuż po 8. rano czasu miejscowego (godz. 14 w Polsce) i udał się śmigłowcem na imprezę pożegnalną w bazie Joint Air Force Andrews na Florydzie. Tam obiecał swoim zwolennikom, że wróci „w jakiejś formie” i wymieniał osiągnięcia swojej administracji.

Zdaniem Trumpa do osiągnięć jego prezydentury należy odbudowa armii i stworzenie nowych sił kosmicznych, cięcia podatkowe i troska o weteranów. „Ludzie są szczęśliwi, siły zbrojne kwitną, wprowadzaliśmy cięcia podatkowe i największą reformę jaką widziały USA. Mam nadzieję, że nie podniosą wam podatków, ale jeśli tak się stanie to: a nie mówiłem” – mówił. Jego zdaniem pomimo pandemii amerykańska gospodarka miała dobre wyniki na tle reszty świata. Jako swój sukces wymienił też ekspresowo szybkie opracowanie szczepionki na koronawirusa, co nazwał „medycznym cudem”.

W swoim przemówieniu Trump nie wymienił nazwiska swojego następcy. Odchodzący prezydent nie pogratulował do tej pory Joe Bidenowi i nie pojawi się na jego zaprzysiężeniu, co jest zerwaniem z dotychczasową tradycją. Życzył jednak nowej administracji „powodzenia i sukcesu”.

„Żegnajcie, kochamy was, wrócimy w jakiejś formie” – mówił odchodzący prezydent USA wzbudzając aplauz zgromadzonych. „Żyjcie dobrze, zobaczymy się wkrótce. Dziękuję bardzo” – powiedział Trump przed wejściem na pokład Air Force One, aby udać się do swojego klubu Mar-a-Lago na Florydzie.