Rekonstrukcja rządu, wśród nowych ministrów Przemysław Czarnek

29 września odbyło się posiedzenie rady koalicji, na którym Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro oraz Jarosław Gowin wynegocjowali szczegóły nowego składu rządu.

O konsensusie w koalicji rządzącej poinformowała Rzecznik PiS – Anita Czerwińska.

Oficjalny skład nowego rządu poznamy więc w ciągu najbliższego tygodnia. Jednak kilka nazwisk jest pewnych, są również przecieki z koalicji rządzącej. Informacje na temat nowych ministrów krążą po mediach społecznościowych, nie zabrakło także kontrowersji.

Pewni jesteśmy nowych wicepremierów; do rządu wejdzie Jarosław Kaczyński jako szef Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa. Drugim wicepremierem zostanie obecny szef resortu kultury, Piotr Gliński. Nastąpi również powrót Jarosława Gowina na funkcję wicepremiera, zostanie on również Ministrem Rozwoju

Swoją obecną posadę zachowa Zbigniew Ziobro. Przypomnijmy, że media podawały przed tygodniem informacje, że nowym ministrem sprawiedliwości ma zostać lubelski poseł, Przemysław Czarnek. Pomimo braku zmian na funkcji ministra sprawiedliwości to Czarnek może liczyć wciąż na wejście do rządu. Były wojewoda lubelski zająć się ma resortem Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ta kandydatura budzi kontrowersje wśród internautów oraz polityków opozycji.

Czarnek w rządzie przeszkadza między innymi sejmowej skrajnej lewicy. Szef Wiosny – Robert Biedroń – wystosował w tej sprawie pismo do Komisji Europejskiej, w którym sugeruje cofnięcie finansowania europejskich projektów edukacyjnych na terenie Rzeczypospolitej.

Oprócz Przemysława Czarnka, w rządzie pojawi się także Grzegorz Puda. Po mocnym konflikcie obecnego szefa resortu rolnictwa – Jana Ardanowskiego – z władzami Prawa i Sprawiedliwości szykuje się zmiana w tym resorcie. Informację o tym, że Puda zostanie nowym ministrem rolnictwa podał RMF FM. Michał Cieślak z Porozumienia zajmie funkcję ministra ds. rozwoju samorządu terytorialnego.

Szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z RMF zapowiedział: „Chcielibyśmy, aby nowy rząd został powołany w połowie tego tygodnie, ale jest szereg zmiennych, nie wykluczałbym też, że może dojść do drobnych przesunięć, to jest też uzależnione od kalendarza pana premiera i prezydenta” 

Taki lakoniczny komunikat ukazał się na twitterowym profilu rzeczniczki PiS.

Oficjalne informacje na temat nowego składu Rady Ministrów prawdopodobnie poznamy najwcześniej w środę.

W mediach społecznościowych już jednak pojawiły się nieoficjalne informacje o nazwiskach nowych ministrów. Oprócz znanych już wcześniej informacji, że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu jako wicepremier, szef Komitetu ds. Bezpieczeńtwa państwa, a stanowisko ministra sprawiedliwości zachowa Zbigniew Ziobro jest kilka nowych nominacji.

Budzącą sporo kontrowersji jest nominacja Przemysława Czarnka na nowego ministra połączonych resortów Edukacji, Nauki i Szkolnictwa wyższego. Były wojewoda lubelski znany jest z dosadnych wypowiedzi np. przeciwko marszom równości.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami RMF ministrem rolnictwa zostanie Grzegorz Puda, który zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ten ostatni najpierw naraził się partii głosowaniem przeciwko Piątce dla zwierząt, a potem krytyką postawy władz partii w kwestii tej ustawy.

Swymi resortami nadal pokierują: Mariusz Kamiński – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Mariusz Błaszczak – Ministerstwo Obrony Narodowej, Zbigniew Rau – Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Andrzej Adamczyk – Ministerstwo Infrastruktury, Michał Kurtyka – Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Marlena Maląg – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Adam Niedzielski – Ministerstwo Zdrowia, Jacek Sasin – wicepremier, Ministerstwo Aktywów Państwowych.