Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. Zginie nawet 250 tys. ptaków

W naszym regionie odkryto dwa nowe ogniska ptasiej grypy. W obu tych miejscach trwa utylizacja ptaków z hodowli indyków.

Ogniska ptasiej grypy odkryto w hodowli indyków w powiecie lubartowskim oraz w powiecie bialskim. Hodowle znajdowały się w miejscowościach Cełujki i Stary Uścimów. Łącznie w obu tych ogniskach ptasiej grypy było ponad 58 tysięcy ptaków.

Służby sanitarne wybijają ptaki w promieniu kilometra od wykrytego ogniska. Szacuje się, że zginąć będzie musiało ok. 250 tysięcy ptaków.

W ognisku choroby niszczy się wszystko, co miało kontakt z chorymi zwierzętami, nawet jeżeli jest to sprzęt, którego nie da się zdezynfekować. Kompostuje się ściółkę, niszczy się paszę, przeprowadza się dezynfekcję. Hodowcom zostaną wypłacone odszkodowania. Wartość ptaków została już oszacowana. Jeszcze będziemy musieli oszacować wartość paszy i zboża, które znajdują się na terenie gospodarstw.     

powiedział Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie, Paweł Piotrowski

W Polsce w ubiegłym roku stwierdzono łącznie 403 ogniska ptasiej grypy. W naszym regionie było 3 takie ogniska. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu.