KUL podejmie współpracę ze środowiskami polonijnymi

KUL jest wizytówką świata naukowego – mówił Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą. KUL omówił z przedstawicielem rządu zaangażowanie uniwersytetu we współpracę ze środowiskami polonijnymi.

Z władzami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego spotkał się wczoraj Jan Dziedziczak Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą . Celem tej wizyty było omówienie oraz opracowanie kierunków współpracy pomiędzy uczelnią a środowiskami polonijnymi skupionymi poza granicami naszego kraju. Podczas rozmów, Jan Dziedziczak zaznaczył, że KUL jest uczelnią o ogromnym dorobku, znaną poza granicami kraju. – Z uczelnią chęć współpracy wyrażają liczne środowiska polonijne. Od 50 lat na uniwersytecie działa Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, który zna potrzeby, ale także określa możliwości wspólnych działań – pochwalił Dziedziczak.

Podstawą kontaktu oraz wymiany doświadczeń ma być przede wszystkim przestrzeń medialna, jak zaznaczył Dziedziczak: Polonia jest nie tylko żywo zainteresowana tym, co dzieje się w Polsce, lecz także chce i potrzebuje edukacji w zakresie dziennikarstwa. – Szczególnie chodzi tu o edukację liderów mediów polonijnych, dlatego bardzo ważne, by była ona najwyższym poziomie technicznym, ale i zgodnym z etyką. Chodzi o łączenie warsztatu dziennikarskiego z misją mediów opartą na wartościach – mówił przedstawiciel rządu. Do współpracy prowadzić mogą miedzy innymi programy, projekty realizowane przy udziale KUL.– poinformowała Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL.