Kiedy zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek?

Coraz częściej pojawia się kwestia zniesienia obowiązku noszenia maseczek w Polsce. Według niepotwierdzonych jeszcze doniesień medialnych rząd planuje wycofać nakaz zasłaniania ust i nosa od 28 marca.

Przypomnijmy: obowiązek zakrywania ust i nosa został wprowadzony w naszym kraju w 2020 roku. Początkowo nakaz noszenia maseczek obowiązywał także na świeżym powietrzu. Aktualnie dotyczy m.in. środków transportu, sklepów, kin i teatrów, świątyń, szkół, przychodzi i szpitali oraz części zakładów pracy.

W jednej z wypowiedzi minister zdrowia Adam Niedzielski mówił niedawno, że rekomendował rządowi, by od początku kwietnia znieść obostrzenia wprowadzone w związku z koronawirusem. Dotyczyło to także obowiązku noszenia maseczek.

Zarekomendowałem panu premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania, które dotyczą noszenia maseczek, kwestii nakładania kwarantanny i izolowania.

– mówił Niedzielski

Portal Interia podaje, że Rada Ministrów ma podjąć konkretną decyzję na wtorkowym posiedzeniu. Nieoficjalnie mówi się, że nakaz zasłaniania ust i nosa przestanie obowiązywać w dniu 28 marca, czyli od najbliższego poniedziałku.

Temat koronawirusa zbladł w obliczu wojny na Ukrainie, jednak nie oznacza to, że Covid-19 magicznie zniknął. Ministerstwo Zdrowia codziennie podaje nowe statystyki. Tylko zeszłej doby stwierdzono w Polsce 10 149 nowych zakażeń.