Goraj i Kamionka powrócą na listę polskich miast

Dwie gminy z Lubelszczyzny odzyskają prawa miejskie po ponad 150 latach. Obie gminy straciły swe prawa za sprawą degradacji carskiej z 1870 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 1 stycznia 2021 roku na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Wśród gmin, które otrzymają prawa miejskie są dwie gminy z Lubelszczyzny. Co ciekawe obie te gminy utraciły swój status tym samym edyktem z 1870 roku, również obie te gminy odzyskają prawa miejskie w tym samym czasie, po 152 latach.

Gminy, o których mowa to Goraj w powiecie biłgorajskim oraz Kamionka w powiecie lubartowskim. Mieszkańcy obu gmin mieli wątpliwości; czy zmiana statusu miasta nie zmieni również ustroju podatkowego. Jednakże podatek od nieruchomości czy inne opłaty są zgodnie z prawem regulowane przez samorząd, status miejscowości nie zmienia nic w tej materii.

W obu miastach doszło do konsultacji społecznych ws. wnioskowania o przywrócenie praw miejskich. W Goraju uczestniczyło w nich 58% mieszkańców Goraja oraz 48% osób z pozostałych miejscowości gminy. Za przywróceniem praw miejskich było aż 97% mieszkańców. Ten sukces zaangażowania obywatelskiego oraz jednogłośność miejscowość zawdzięcza stowarzyszeniu Goraj 1377, które przeprowadziło akcję promocyjną. W Kamionce frekwencja wyniosła dużo mniej bo 22%, poparcie dla pomysłu przywrócenia praw miejskich poparło 72% mieszkańców gminy.

Goraj to gmina, które prawa miejskie pierwotnie uzyskała w najpóźniej w 1373 roku. Historia miasta jest związana z osobą Dymitra z Goraja, który otrzymał zamek w Goraju oraz ziemie w okolicy w zamian za udział w kampanii zdobycia Chełma oraz Bełza w 1377. Ziemie te zostały w 1596 roku wykupione przez Zamoyskich i włączone w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miasteczko na przestrzeni wieków zamieszkiwała spora diaspora żydowska. Miejscowość była również 'bohaterem” powieści Izaaka Singera pod tytułem Szatan w Goraju. Miejscowość zamieszkuje niecały 1000 mieszkańców, w całej gminie zamieszkuje 4200 osób.

Kamionka, prawa miejskie otrzymała między 1450 a 1458 rokiem. Historia miasta to pasmo tragedii: splądrowanie przez Szwedów, pożary, epidemie oraz wywózki na Syberię spowodowane zaangażowaniem mieszkańców w Powstanie Styczniowe. Miejscowość zamieszkuje niespełna 2000 osób. Cała gmina ma 6500 mieszkańców