Co pisała prasa 100 lat temu?

Maj 1920 to czas ofensywy wojsk polskich na Ukrainie. Co w codziennej prasie mogli przeczytać mieszkańcy Lubelszczyzny? Jakie pojawiały się ogłoszenia?

Głos Lubelski z dnia 10 maja 1920 donosił między innymi:

WARSZAWA. Komunikat Sztabu Generalnego z dnia 9. 5.

Piechota nasza wkroczyła do Kijowa 8-go maja rano, poczem nie bacząc na silny ogień nieprzyjaciela, uporczywie broniącego mostów na Dnieprze sforsowała je dnia 9-go maja i umacnia się obecnie na lewobrzeżnym przyczółku mostowym. Wciągu dnia wczorajszego bolszewicy ogniem artyleryjskim ostrzeliwali miasto.

Na Polesiu po przełamaniu zaciekłego oporu nieprzyjacielskiego, walcząc w nader trudnych warunkach wśród bezdrożnego terenu, zwycięskie nasze wojska nocą z dnia 8-go na 9-go maja zdobyły szturmem miasto i stację kolejową Rzeczyca. W ten sposób ofensywa nasza doprowadziła do opanowania linji Dniepru do ujścia rzeki Krasnej. Oddziały naszej południowej armji, rozbijając dwa pułki bolszewickie zajęły Bracław i Tulczyn, równocześnie sprzymierzone wojsko ukraińskie zajęło Jampol. Na odcinku Dźwiny ożywiona działalność wywiadowczych oddziałów.

~Zastępca Szef. Sztabu Gen. – Kuliński pułk. Sz.

Święto 3-go maja w Lubartowie.

Dzień 3go maja świecony był w Lubartowie poraz pierwszy, z całą okazałością, na jaką tylko może się zdobyć małe miasteczko.

O dziesiątej rano ks. Dziekan Słabczyński, w wypełnionym po brzegi kościele, odprawił uroczeyste nabożeństwo, zakończone piękną mową. Po nabożeństwie ruszył pochód we wzorowym porządku na plac Kościuszki, gdzie było posadzone drzewko wolności – brzózka. Tu przemawiał inspektor szkolny p. Dubaj. Po odśpiewaniu „Roty” Konopnickiej pochód wyciągnął się przez udekorowane ulice miasta, w następującym, z góry zakreślonym porządku:

Pluton honorowy wojska, pluton honorowy policji państwowej, banderja włościańska, sztandar narodowy, niesiony przez dziewczęta w strojach krakowskich, skauci i skautki ze swym sztandarem, dzieci szkolne, z miłą pstrokacizną mnóstwa chorągiewek, orkiestra włościańska, chóry, przedstawicielstwa władz wojskowych i instytucji państwowych, duchowieństwo. Sejmik powiatowy, Rada Miejska, kolejarze, ugrupowania polityczne (Zjednoczenie Narodowo Ludowe) liczne przedstawicielstwa instytucji społecznych i prywatnych, wreszcie straż ogniowa i publiczność. Do zewnętrznej świetności pochodu przyczyniły się znacznie liczne transparenty z godłami różnych instytucji, wykonane przez poświęcającego swe prace na usługi społeczeństwa, prowizora p. Pic de Replouge, które w promieniach roześmianego słońca mieniły się barwami i nadawały odpowiedni ton. Porządku strzegła dzielna straż obywatelska.

Przemawiali po. Wiśniowski, Raczyński, Hałko i Lange, nawołując do zapisywania się na pożyczkę państwową, w celu propagowania której, sporządzone były specjalne transparenty. Pod filarami pałącu Sanguszków przy kilku stolikach przyjmowano zapisy.

Wieczorem w teatrze miejskim, staraniem T-wa Miłośników Sztuki i Komitetu Plebiscytowego, dana była wieczornica muzykalno wokalna, rozpoczęta świetnym odczytem o Konstytucji 3-go maja, witanego owacyjnie posła do sejmu p. Ryszarda Wojdalińskiego.  Zbiórka w kościele, na placu przed pałacem, oraz czysty zysk z wieczornicy przeznaczono na plebiscyt.

~Jagienka z pod Lublina

Wielka bitwa w powietrzu. Lublinowi groziło bombardowanie.

Do Lwowa donoszą z frontu, że dn. 4 b. m. doszło do wielkiej bitwy napowietrznej w pobliżu Kijowa pomiędzy lotnikami polskimi a niemieckimi, którzy służą w armji bolszewickiej. W bitwie brało udział 100 samolotów. Lotnicy polscy strącili 60 aeroplanów bolszewicko-niemieckich, sami zaś stracili 17. U zabitych i wziętych do niewoli lotników niemieckich znaleziono rozkazy, bombardowania miast polskich, jak Lwów, Lublin i in.

OGŁOSZENIA DROBNE

Wapno świeżo palone polecają zakłady wapienne JANA LIZUTA w Lublinie na Bronowicach.

Do sprzedania: Granatowa i biała marynarka, kamizelki kolorowe, koszule męskie i damskie, dwa letnie kostiumy, peleryna zakopiańska. Zamojska 1m. 1.

Akuszerka Łozińska z Warszawy. Porady, masaż. Namiestnikowska 14/6.