Chciała kupić Bitcoiny – straciła 30 tysięcy

Ponad 30 tysięcy złotych straciła 38-latka z powiatu kraśnickiego. Kobieta chciała zakupić kryptowalutę Bitcoin, a skończyło się na tym, że sprawcy przejęli konto i przelali pieniądze. Policjanci ustalają teraz szczegóły tej transakcji i szukają sprawców.

Do kraśnickiej jednostki zgłosiła się w poniedziałek 38-letnia mieszkanka powiatu kraśnickiego. Kobieta poinformowała policjantów o oszustwie przy zakupie kryptowaluty Bitcoin. W tym celu kilka dni wcześniej zarejestrowała się poprzez odnalezioną w sieci stronę internetową podając tam swoje dane osobowe. Skontaktowała się z nią kobieta, która zaproponowała dokonanie przelewu wstępnego na wskazany rachunek bankowy w kwocie ponad tysiąca złotych. Po wpłacie, do kobiety rozdzwoniły się telefony od rzekomych doradców biznesowych. Następnie została poproszona o wejście na kolejną stronę, została tak zmanipulowana podczas rozmowy, że przekazała przy tej okazji numer swojej karty kredytowej. Wskutek powstałych problemów z rejestracją na kolejnych stronach, rzekomi doradcy polecili 38-latce zainstalowanie aplikacji na komputerze co też uczyniła. Następnie kobieta miała otrzymywać SMS-y autoryzacyjne z banku na numer swojego telefonu. Dzięki temu sprawcy mogli dokonać przelewu pieniędzy z konta, a także zaciągnęli pożyczkę na zgłaszającą. Łącznie kwota poniesionych strat wyniosła ponad 30 tysięcy złotych, pieniądze trafiły prawdopodobnie na cypryjskie konto. Policjanci przyjęli zawiadomienie w tej sprawie, prowadzone będą czynności mające na celu ustalenie sprawców tego procederu.

Apelujemy o rozwagę wobec rosnącej fali podobnych zdarzeń. Coraz więcej naszego życia codziennego przenosi się do sfery wirtualnej rzeczywistości. Tam często zapominamy o codziennym rozsądku. Szybko ufamy nieznanym serwisom, osobom, przekazujemy swoje dane.

przekazuje policja

Czym jest Bitcoin?

To kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Od 2009 do 2021 roku, oprogramowanie do obsługi rozwiązania (Bitcoin Core), pobrano ponad 5,5 mln razy. W marcu 2017 roku Polska znajdowała się na 9. miejscu na liście z liczbą ponad 126 tys. pobrań.

Bitcoin opiera się na transferze kwot między rachunkami publicznymi przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Wszystkie transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych. W celu zapobieżenia podwójnemu wydawaniu sieć implementuje rodzaj rozproszonego serwera czasowego, używając koncepcji łańcuchowych dowodów matematycznych wykonanych działań (proof of work, w skrócie PoW). Dlatego też cała historia transakcji musi być przechowywana w bazie, a w celu ograniczenia rozmiaru magazynu używane jest drzewo funkcji skrótu.

W grudniu 2015 roku amerykańskie portale Wired i Gizmondo, po przeprowadzeniu śledztwa dziennikarskiego, zasugerowały, iż twórcą bitcoina może być australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright. Australijski biznesmen w celu zakończenia spekulacji na swój temat oficjalnie przyznał się i przedstawił dowody, iż to on pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzył najpopularniejszą wirtualną walutę, niemniej jednak społeczność bitcoina uważa, że to oszustwo.