Biblista KUL: Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym problemów świecie

Rozpoczął się tydzień biblijny. O tym co może nam dać czytanie Pisma Świętego mówił Ks. Marcin Kowalski, biblista KUL. Przedmiotem lektury będzie Ewangelia według św. Marka.

 – Mamy nadzieję, że po Biblię sięgać będą młodzi. Wszyscy, nawet ci, którzy nie nazywają siebie ludźmi wierzącymi, w Biblii mogą znaleźć wartości miłości, wolności oraz wzajemnego poszanowania, na których budować możemy nasze życie społeczne – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej.

Rozpoczyna się XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny, który otwiera V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzeniom patronuje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. 

Pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, od 18 do 24 kwietnia 2021 Kościoły w całej Polsce przeżywają czas skupienia się nad Słowem Bożym.  – W tym roku zastanawiamy się nad ścisłym związkiem, jaki istnieje między słuchaniem Słowa Bożego oraz życiem wspólnoty. Zarówno teksty Starego jak i Nowego Testamentu powstały z myślą o wspólnocie wierzących, tworzone były we wspólnocie i zawsze dla niej. One ukształtowały najpierw biblijnego Izraela, potem Kościół, a wreszcie nasze wspólnoty narodowe i społeczne. Europa i łacińska kultura Zachodu, której jesteśmy częścią, rodzi się ze słowa Ewangelii, lub generalnie rzecz ujmując z Biblii – tłumaczy ks. Marcin Kowalski.

Święta księga inspiracji

By przybliżyć Biblię,  kontynuowane jest Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które otwiera celebrację Tygodnia Biblijnego. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego w roku 2017, zbiegło się ze świętowaniem 1050. rocznicy Chrztu Polski, tegoroczne, z 1055. rocznicą tego wydarzenia.  – Można powiedzieć, że źródło chrzcielne, do którego Mieszko I wszedł prawdopodobnie w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku, i w którym i my zostaliśmy ochrzczeni, to właśnie Ewangelia. Prawa i wartości w niej zawarte kształtowały nasze prawa i zwyczaje, kształtowały naszą literaturę, muzykę, naukę, odbijały się w architekturze i malarstwie, żeby stworzyć wielkie dziedzictwo kulturowe, któremu na imię Polska – podkreśla biblista.

Ewangelia Marka i Rzym

Pada również zaproszenie do wspólnotowego czytania Biblii, szczególnie w rodzinach. Jak zaznacza ks. Marcin Kowalski, Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym przecież problemów i wyzwań współczesnym świecie. Daje nie tylko nadzieję, ale także bardzo praktyczne wskazówki, jak być przewodnikiem wiary dla swoich bliskich. Wskazuje wartości i kod postępowania moralnego, którego warto trzymać się w naszym płynnym społeczeństwie i czasach.  – Na najbliższy rok proponujemy lekturę Ewangelii Marka połączoną w twórczy sposób z Księgą Mądrości. Ewangelia Marka to według współczesnych badań biblijnych najstarsza i pierwsza z Ewangelii, adresowana do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie. Mówią one o tym, że w nasz ludzki, wielokulturowy, pełen polityki i układów sił świat weszła prawdziwa Mądrość z niebios, Chrystus, Syn Boży, który radykalnie zmienił naszą historię – wyjaśnia biblista.

Rola KUL i młodzi

Katolicki Uniwersytet Lubelski w tym roku objął swoim patronatem obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Tygodnia Biblijnego. To właśnie Sekcja Nauk Biblijnych KUL prowadzi specjalistyczne studia biblijne, uczy języków starożytnych, organizuje konferencje oraz badania, w których uczestniczą uznani specjaliści z całego świata.  – Troszczymy się także o popularyzację Biblii, czego dowodem jest kurs „Biblia w kulturze”, który prowadzimy dla naszych studentów na wszystkich kierunkach. Nasi bibliści we współpracy z Dziełem Biblijnym tworzą programy telewizyjne i audycje radiowe w mediach ogólnopolskich, a wkrótce, myślę także, w naszej KUL-owskiej Akademii Nowoczesnych Mediów. KUL to doskonałe miejsce do studiowana i poznawania Biblii, które mamy nadzieję będzie promieniować na całą Polskę – zaznacza ks. Marcin Kowalski.

W Tygodniu Biblijnym Archidiecezja Biblijna organizuje następujące wydarzenia online. Linki dostępne w sekretariacie Dzieła Biblijnego: tel. 502596245 oraz 661874489.

20 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00: W Blasku i Mocy Słowa Bożego. Temat: „Apokalipsa św. Jana: Wspólnota żyjąca sakramentem chrztu świętego (symbolika chrzcielna)”. Prowadzi ks. prof. Mirosław S. Wróbel.

21 kwietnia 2021 r. o godz. 17.30: Biblijna Droga Światła. Prowadzi ks. dr Marcin Zieliński.

22 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00: Szkoła Słowa Bożego: Lectio divina (J 10,11-18). Prowadzi ks. prof. Mirosław S. Wróbel.

23 kwietnia 2021 r. godz. 19.00: Spotkanie biblijne: „Msza Święta w nauczaniu św. Pawła”. Prowadzi ks. dr Marcin Zieliński.