W Tomaszowie Lubelskim powstanie łuk tryumfalny

Wicepremier Jacek Sasin ogłosił w sobotę 20 marca, że w Tomaszowie Lubelskim powstanie łuk tryumfalny upamiętniający 100-rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Łuk tryumfalny ma mieć 6 metrów wysokości i 4 metry szerokości. Powstać ma przed I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim. Budowla ma powstać nie tylko dla upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej, ale także dla upamiętnienia setnej rocznicy pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej.

Piłsudski 20 marca 1921 r. w Tomaszowie Lubelskim dekorował i odbierał defiladę pułków kawalerii – Ułanów Krechowieckich, Jazłowieckich, Podolskich i 6 Dywizjonu Artylerii Konnej.

Jacek Sasin podczas konferencji prasowej przed tomaszowskim liceum/Facebook

Łuk triumfalny, który powstanie w Tomaszowie Lubelskim, będzie przypomniał o naszej wielkiej polskiej historii. Będzie młodemu pokoleniu przypomniał o dokonaniach naszych przodków, o naszej wielkiej polskiej historii. Będzie budował naszą polską tożsamość i będzie przyczyniał się do tego, że my jako naród polski będziemy trwać, że nie roztopimy się w jakiejś ogólnonarodowej, ogólnoetnicznej magmie europejskiej, ale będziemy cały czas tutaj żyli w przekonaniu, że jesteśmy Polakami, że mamy swoją historię, mamy swoją tradycje, swoją kulturę, którą chcemy zachować i chcemy dalej, w kolejnych pokoleniach również czuć się Polakami

powiedział wicepremier na sobotniej konferencji prasowej

Jak będzie wyglądała budowla?

6 metrowy łuk po jednej ze stron poświęcony będzie upamiętnieniu 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Będzie na nim umieszczony napis „Cud nad Wisłą” i daty 1920 i 2020, a także symboliczne postaci ułana, piechura i ks. Ignacego Skorupki. Na budowli znajdą się także płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej i orła legionowego.

Z drugiej strony łuku – upamiętniającej setną rocznicę pobytu Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej znajdzie się napis „Marszałek J. Piłsudski„, płaskorzeźba z jego wizerunkiem i daty 1921 i 2021.

Przedsięwzięcie sfinansowane ma zostać z funduszy przekazanych przez spółki Skarbu Państwa.

W ostrych słowach inicjatywę wicepremiera Sasina skomentował mec. Roman Giertych na Twitterze pisząc: