W Lublinie uczyli się jak pomóc rannemu na polu bitwy

W dniach 2 i 3 kwietnia 2022 w Lublinie Związek Żołnierzy NSZ zorganizował szkolenie z pierwszej pomocy na polu walki.

Zainteresowanie proobronnością w Polsce znacznie wzrosło po wybuchu wojny na Ukrainie. Widać to po znikającym w szybkim tempie wyposażeniu proobronnym ze sklepów i ilości organizowanych szkoleń w całym kraju. Jedno z takich szkoleń proobronnych odbyło się w dniach 2-3 kwietnia 2022 w Lublinie. Zostało zorganizowane przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Sekcję Sportowo-Obronną ZŻNSZ oraz Stowarzyszenie Legia Akademicka im. gen. bryg. Karola Ziemskiego. Organizatorzy nie pobierali od uczestników opłat.

Celem szkolenia było przekazanie praktycznej wiedzy na temat udzielania pomocy rannym na polu walki, zachowania się na polu walki oraz szkolenie z postaw strzeleckich. Przeprowadzone zostało według standardów TCCC. Składało się z dwóch części: teoretycznej trwającej 4 godziny i praktycznej trwającej 12 godzin. W szkoleniu udział wzięło ponad 40 uczestników.

Dlaczego wzięli udział w szkoleniu?

Sądzę, że wielu ludzi ma po prostu obawy związane z obecną sytuacją na Ukrainie. Zgłosiłam się na szkolenie, ponieważ chcę wiedzieć w jaki sposób pomóc osobom rannym jeśli będzie taka konieczność.

– mówi Natalia.

Niestety dziś nie ma powszechnego poboru do wojska. Nie istnieje żaden powszechny system przeszkolenia obywateli. Myślę, że duże zainteresowanie tego typu szkoleniami bierze się stąd, że ludzie obserwując konflikt na Ukrainie zrozumieli, że w razie wojny istotnym elementem obrony państwa będą także przeszkoleni obywatele.

– dodaje Konrad.

Zakres tematyczny szkolenia

Uczestnicy podczas szkolenia teoretycznego dowiedzieli się na jakie strefy dzieli się pole bitwy i w jaki sposób bezpiecznie ewakuować rannego. Poznali też zawartość plecaka ratownika medycznego oraz teorię dot. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbyły się warsztaty z zakładania opaski uciskowej i opatrunków. Podczas części praktycznej odbyły się ćwiczenia z pozorantami. Zadaniem uczestników szkolenia było odnalezienie i dotarcie do rannych na polu bitwy, dokonanie decyzji komu w pierwszej kolejności udzielić pomocy oraz ewakuacja rannych. Szkolenie medyczne zostało przeprowadzone przez zespół profesjonalnych ratowników medycznych.

Wiele się nauczyłem dzięki temu szkoleniu. Mnóstwo praktycznej wiedzy podpartej teorią. Ćwiczenia z pozorantami były bardzo realistyczne.

– stwierdza Tomasz.

Podczas szkolenia członkowie Sekcji Sportowo-Proobronnej przy Związku Żołnierzy NSZ zaprezentowali swoją działalność i poprosili uczestników o wsparcie zbiórki na wyposażenie profesjonalnego plecaka medycznego. Dzięki zakupowi plecaka z wyposażeniem wzmocnią swoje możliwości niesienia pomocy innym.

Wesprzeć zbiórkę na plecak można na stronie twoja zbiórka: https://twojazbiorka.pl/zbiorki/51/sprzet-medyczny-dla-proobronnych