W cieniu Katyńskiego Lasu – wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

 W cieniu Katyńskiego Lasu – wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

We wtorek, 13 kwietnia 2021 r. z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się uroczyste odsłonięcie Bramy Pamięci oraz wernisaż wystawy pt. „W cieniu Katyńskiego Lasu”.

Wystawa nawiązuje do 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i została przygotowana we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz jego oddziałem martyrologicznym- Muzeum Katyńskim.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty wydobyte podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie w latach 1991-1996, prowadzonych przez zespoły polskich archeologów, pod kierownictwem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zobaczymy m.in. odznaki, orły lotnicze, a także fotografie i pamiątki po kpt. pil. Bronisławie Drzewieckim – uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, pilocie z 1 Pułku Lotniczego, osadzonego w obozie w Starobielsku, zamordowanego w 1940 roku przez NKWD w Charkowie.

Klamrę dziejów na tej ekspozycji będą stanowić zdjęcia i pamiątki związane z generałem pilotem Andrzejem Błasikiem ( dowódcą Sił Powietrznych w latach 2007-2010) – udostępnione przez żonę – panią Ewę Błasik. Wśród przekazanych pamiątek, uwagę pragniemy zwrócić na eksponowane mundury generalskie – wyjściowy i galowy oraz kombinezony, w których Generał, jako czynny pilot, wykonywał loty. Ważnym elementem wystawy jest urna z ziemią pochodzącą z miejsca katastrofy rządowego samolotu z delegacją na uroczyste obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 10 kwietnia 2010 roku. Prezentujemy odznakę „Zasłużony Pilot Wojskowy”, którą Generał miał wpiętą w mundur, w chwili katastrofy – widoczne są na niej pozostałości gruntu oraz uszkodzenia jakie powstały w wyniku uderzenia. Uwagę przykuwa alegorycznie zdobiony hełm pilota GSz-5 oraz kolekcja pamiątek, w tym  medali pamiątkowych obrazujących dokonania i karierę generała Andrzeja Błasika.

Wystawa towarzyszyć będzie uroczystemu odsłonięciu Bramy Pamięci – tablicy memoratywnej upamiętniającej lotników, którzy zginęli w katastrofie.

Wraz z realistycznym rzeźbiarskim popiersiem generała pilota Andrzeja Błasika i tablicą poświęconą generałowi – inicjatorowi powstania Muzeum w Dęblinie, tablica ta tworzy „Bramę Pamięci”- miejsce dedykowanego osobom i wydarzeniom ważnym dla historii polskiego lotnictwa.

Wystawa będzie otwarta do dnia 14 listopada 2021 r.

Redakcja

Powiązane artykuły

1 Comment

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *