Trąba powietrzna przeszła przez Lubelszczyznę

Nad Lubelszczyzną przechodzi trąba powietrzna. Dokonała już poważnych zniszczeń w powiecie biłgorajskim.

Nad gminą Tereszpol w powiecie biłgorajskim przeszła potężna nawałnica. Władze powiatu i mieszkańcy przyznają, że widoczna była także trąba powietrzna. Szkody jakie zostały tam wyrządzone są bardzo poważne. Wiele budynków ma zerwane dachy. Siła wiatru była tak duża, że drzewa zostały wyrywane z korzeniami. Silny wiatr uszkodził kilka budynków mieszkalnych i budynki gospodarcze. Miejscowi mówią o zerwanych dachach, które wiatr zaniósł do sąsiedniej wsi.

Na miejsce zadysponowanych zostało 9 jednostek straży pożarnej w tym 4 jednostki JRG i 5 jednostek OSP. Wiatr uszkodził przynajmniej trzy budynki mieszkalne, w tym jedne bardzo mocno. Uszkodzeniu uległy także budynki gospodarcze i stodoły, które silne podmuchy wiatru porostu złożyły

informują przedstawiciele straży pożarnej

Do działań w Tereszpolu zadysponowanych jest 9 jednostek straży pożarnej. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele wojewody lubelskiego i starosta biłgorajski.

Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony. Skala zniszczeń jest duża. Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat

przekazała Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego

Poszkodowane rodziny mogą liczyć na wsparcie. Zaraz po przejściu nawałnicy odbyło się spotkanie przedstawiciela wojewody lubelskiego oraz lokalnych władz samorządowych. Na spotkaniu przedstawiono zasady wnioskowania o zasiłki losowe dla poszkodowanych rodzin za pośrednictwem wojewody lubelskiego. 

Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr…

Opublikowany przez Powiat Biłgorajski Niedziela, 2 maja 2021