Tańsze żywność i paliwa. Premier ogłosił tarcze antyinflacyjną 2.0

We wtorek 11 stycznia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Zgodnie z przewidywaniami zakłada ona m.in. obniżenie VAT-u na paliwa i wprowadzenie zerowego VAT-u na żywność.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to kontynuacja działań rządu w celu złagodzenia skutków inflacji i zmniejszenia jej kosztów dla rodzin. Zdaniem rządu, w skali całej Europy to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją.

Co zakłada Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0?

Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%

W lutym obniżony zostanie podatek VAT na paliwo z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego obniżamy do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie.

Zerowa stawka VAT na gaz

Od 1 stycznia stawka VAT na gaz obniżona została z 23% do 8%. Od 1 lutego nastąpi dalsza obniżka, z 8% do 0%. Pomimo tego i tak należy spodziewać się wzrostu cen gazu, jednak według rządu dla gospodarstw domowych będzie to wzrost jeden z najniższych w Europie.  

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd

Premier zapowiedział przedłużenie obniżenia do 5% stawki VAT na prąd do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%.