Strajk pielęgniarek w Lublinie. To “strajk ostrzegawczy”

 Strajk pielęgniarek w Lublinie. To “strajk ostrzegawczy”

Strajk pielęgniarek w Lublinie / Głos Lubelski

W całym kraju dziś odbyły się akcje protestacyjne pielęgniarek i położnych. Jedna z takich akcji została przeprowadzona pod lubelskim Urzędem Marszałkowskim. Strajk pielęgniarek w Lublinie to odpowiedź na tzw. ustawę Niedzielskiego.

Akcje protestacyjne pielęgniarek i położnych odbyły się w 40 szpitalach w całym kraju. Wydarzenia zorganizował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. W wielu placówkach w całym kraju pielęgniarki i położne zaprzestały pracy na dwie godziny. Ponadto odbyło się wiele manifestacji publicznych, również w Lublinie.

Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 12:00 pod lubelskim Urzędem Marszałkowskim. Związkowcy protestują przeciwko tzw. ustawie Niedzielskiego, która ma dotyczyć sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego dal niektórych pracowników zatrudnionych w placówkach leczniczych. Zgodnie z nowymi założeniami pielęgniarki i położne nie będą miały gwarancji uzyskania wzrostu płac. Udział w dzisiejszej manifestacji wzięli udział także posłowie Koalicji Obywatelskiej: Marta Wcisło oraz Michał Krawczyk.

W bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z przedłużaniem oraz opóźnianiem rokowań i podpisywaniem protokołów rozbieżności, co uniemożliwia przejście do etapu mediacji i przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego zgodnie z prawem.

Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP

Podobne manifestacje, do tej w Lublinie odbyły się także na ulicach Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Opola, Pleszewa, Przemyśla, Rzeszowa i Szczecina. Dzisiejszy protest pielęgniarek w Lublinie to dopiero strajk ostrzegawczy, zaś jak twierdzą przedstawiciele związku zawodowego “w gotowości do drugiej fali strajków ostrzegawczych jest kilkaset szpitali objętych zakresem działania OZZPiP, w których trwają procedury sporów zbiorowych“.

Kto Was będzie leczył Panie i Panowie Politycy, kiedy już zrujnujecie do końca publiczną ochronę zdrowia? Myślicie, że jest jakaś nadzwyczajna kasta medyków dla nadzwyczajnej kasty pacjentów, za którą się uważacie? Nie ma.

czytamy w komunikacie OZZPiP

Akcje protestacyjne polegające na zaprzestaniu pracy w szpitalach odbyły się w Łukowie, Parczewie oraz Hrubieszowie.

19 maja Adam Niedzielski zgłosił na posiedzeniu rządu poprawkę do ustawy, która ma na celu przesunięcie pielęgniarek z ukończonymi studiami licencjackimi do tej samej grupy płacowej co pracownicy ze studiami magisterskimi. Dzień później do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Zgodnie z jego założeniami od 1 lipca żaden pracownik medyczny leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z tej ustawy.

Redakcja

Powiązane artykuły

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gustlik
Gustlik
17 dni temu

To są jakieś jaja?!

One mają jakieś żądania?! Cała służba zdrowia leży, w ciągu ostatniego roku odmawiali ludziom leczenia i oni chcą jakieś benefity? TAKIEGO WAŁA!