Sensacyjne odkrycie w okolicach Kraśnika

 Sensacyjne odkrycie w okolicach Kraśnika

zdjęcie: Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/Facebook

Rolnik z okolic kraśnika przypadkiem natrafił na jaskinię z czasów epoki lodowcowej.

Do odkrycia doszło w styczniu tego roku. Rolnik natrafił na swoim polu na osuwisko ziemi a następnie zauważył powiększający się otwór. O znalezisku powiadomiony został Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Znalazłem ją podczas prac polowych. Podczas jazdy ciągnikiem pod jednym z kół ujawniła się taka dziurka. Jechałem i usłyszałem dziwny dźwięk, takie łupnięcie. Po zatrzymaniu się ujrzałem wielką dziurę pod ciągnikiem. Dla mnie to wielkie odkrycie. Jestem zadowolony z tego, że takie coś jest u mnie na polu. 

mówi Adrian Bryczek, właściciel pola

Badania zostały przeprowadzone w piątek 26 marca. Na miejsce przybył Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego dr Dominik Szulc oraz archeolodzy z Lublina, a także Grzegorz Mączka z Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz geomorfolog i speleolog. Po wstępnych oględzinach specjaliści stwierdzili, że jaskinia ma 10 metrów głębokości i maksymalnie 140 cm wysokości. Według archeologów powstała w sposób naturalny i może mieć kilka milionów lat.

Wejście do wyrobiska powstało prawdopodobnie w efekcie krasowienia, czyli rozpuszczania i wymywania skał przez wody podziemne. Widoczna jest nawet szczelina, z której sączyła się kiedyś woda wypłukująca chemicznie i mechanicznie skałę, powiększając tym samym szczelinę z której z czasem powstała niewielka sala jaskini o długości ok. 5 m

opisywał dr Dominik Szulc

ZASKAKUJĄCE ZNALEZISKO W Gmina Trzydnik Duży… ROLNIK ODKRYŁ JASKINIĘ SPRZED KILKUSET TYSIĘCY LAT!? ???? Czego to…

Opublikowany przez Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego Piątek, 26 marca 2021

Jaskinia jak podkreślają badacze jest zjawiskiem unikalnym na skalę całego województwa. Dokładne badania zostały zaplanowane na okres po żniwach.

Redakcja

Powiązane artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *