Radni Tarnopola uczcili ludobójcę. Zamość zawiesza współpracę

 Radni Tarnopola uczcili ludobójcę. Zamość zawiesza współpracę

Prezydent Zamościa – Andrzej Wnuk

Dziś prezydent Zamościa ogłosił, że zawiesza wszelkie stosunki z ukraińskim Tarnopolem. Jest to pokłosie ostatnich decyzji radnych miasta Tarnopola, którzy uhonorowali ukraińskiego ludobójcę współodpowiedzialnego za rzeź wołyńską.

Prezydent Zamościa – Andrzej Wnuk – wydał dziś oświadczenie, w którym zawiesza wszelkie stosunki oraz partnerstwo z władzami samorządowymi Tarnopola na Ukrainie.

Z przykrością przyjąłem fakt, że 5 marca br. Deputowani miejscy Tarnopola nazwali miejski stadion imieniem Romana Szuchewycza – dowódcy UPA odpowiedzialnego w latach 1943-44 za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkańców ówczesnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego. – ogłosił Wnuk.

Oprócz zawieszenia stosunków na niwie samorządowej prezydent miasta ogłosił także, że Zamość zrezygnuje ze wspólnego projektu wartego niema 70mln euro. – Rezygnujemy również z realizacji, wartego 68,713,50 euro, projektu pn. „Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa” – zadeklarował samorządowiec. – Zachowanie radnych miasta Tarnopol stoi w jawnej sprzeczności z deklaracjami (…) dotyczącymi wspólnej pracy nad zachowaniem polskiego i ukraińskiego dziedzictwa – ubolewa Andrzej Wnuk.

Włodarz Zamościa wyraźnie zaznaczył, że jest to tylko zawieszenie współpracy, a nie jej zerwanie. – Ufam, że po stronie naszych ukraińskich partnerów nastąpi zrozumienie, że każda inicjatywa dotycząca gloryfikacji zbrodniarzy wojennych rodzi następstwa. Każda taka inicjatywa musi brać pod uwagę uczucia rodzin ofiar i Narodu Polskiego. – zakończył prezydent Zamościa.

Władze Tarnopola uczciły ukraińskiego nazistę w sposób jednomyślny. Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był członkiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W II RP odsiadywał wyrok za terroryzm. Od 1943 roku dowodził UPA: Ukraińską Powstańczą Armią, która była bezpośrednio odpowiedzialna za rzeź około 100 tyś obywateli polskich narodowości nie-ukraińskiej (głównie Polaków oraz Żydów).

Protest strony polskiej

W sprawie wątpliwej jakości bohatera protestował Instytut Pamięci Narodowej, a także ambasada Izraela na Ukrainie.

Tarnopol miał także odwiedzić polski ambasador – Bartosz Cichocki – który zmienił jednak zdanie po wstrząsającej informacji. – Niestety w związku z decyzją z 5 marca deputowanych rady miejskiej Tarnopola w sprawie nadania miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza nie miałem innego wyjścia i byłem zmuszony do zrezygnowania z mojej wizyty. – napisał w oficjalnym piśmie.

Redakcja

Powiązane artykuły

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments