Profesor Wiącek nowym RPO. Senat wyraził zgodę

 Profesor Wiącek nowym RPO. Senat wyraził zgodę

Profesor Marcin Wiącek/zdj. Kancelaria Sejmu

W środę 21 lipca Senat przegłosował kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Oznacza to, że po wielu niepowodzeniach przy wyborze RPO, następcą Adama Bodnara zostanie profesor Wiącek.

Profesor Wiącek jako kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich zgłoszony został przez Polskie Stronnictwo Ludowe. W głosowaniu sejmowym, które odbyło się 8 lipca poparli go zarówno posłowie PiS-u jak i opozycji. Podobnie w senacie – kandydatura Wiącka została poparta zdecydowaną większością.

Za kandydaturą profesora Wiącka głosowało 93 senatorów. Pięć osób wstrzymało się od głosu, a dwie nie wzięły udziału w głosowaniu. Od decyzji wstrzymali się senatorzy: Jan Maria Jackowski (PiS), Aleksander Pociej (KO), Jarosław Rusiecki (PiS), Lidia Staroń (niezależna) oraz Andrzej Pająk (PiS).

Zobacz także: Teść Jacka Sasina nie chce zrezygnować z kierowniczego stanowiska

Profesor Wiącek w śród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu o problemach podczas pandemii.

Chciałbym przede wszystkim przygotować raport dotyczący problemów, jakie obnażyła pandemia. Przygotować wykaz problemów, wykaz kwestii, które należy zmienić w prawie i w praktyce. Wszystko po to, abym miał materiał podczas spotkań z organami władzy publicznej, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii i o problemach, których będzie można uniknąć, jeśli dojdzie do kolejnej fali pandemii

powiedział prof. Marcin Wiącek

Gratulację profesorowi Wiąckowi złożył ustępujący z funkcji RPO Adam Bodnar.

Czytaj również:

Redakcja

Powiązane artykuły

1 Comment

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *