Powstanie obwodnica Opola Lubelskiego

W czwartek 10 lutego władze województwa doszły do porozumienia z władzami miasta ws. obwodnicy Opola Lubelskiego.

Dziś doszło do spotkania władz województwa lubelskiego z władzami Opola. W efekcie zawartego porozumienia powstanie obwodnica Opola Lubelskiego. W spotkaniu wzięli udział m.in. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Paweł Szumera, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim Dariusz Stachowicz oraz zastępca Burmistrza Opola Lubelskiego Waldemar Gogół.

Zarząd Województwa Lubelskiego w tej kadencji powrócił do filozofii budowy obwodnic w miastach powiatowych, na drogach wojewódzkich. Uważamy, że obwodnice takich miasta jak Opole Lubelskie to przede wszystkim bezpieczeństwo dla mieszkańców, to także rozwijanie miasta i tworzenie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe czy rozwój przedsiębiorczości. Dzisiejsze nasze spotkanie z burmistrzem Sławomirem Plisem pokazuje bardzo dobrą współpracę pomiędzy samorządami a polskim rządem

– powiedział Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa

Celem budowy obwodnicy Opola jest wyprowadzenie z centrum miasta ruchu tranzytowego, a zwłaszcza pojazdów ciężarowych. Trasa ma mieć długość ok. 1,7 km. Droga będzie przebiegać na wschód od centrum miasta.

Wybudowanie obwodnicy Opola Lubelskiego będzie kosztowało około 45 milionów złotych. Obwodnica Opola Lubelskiego znalazła się na liście 51 obwodnic, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Władze miasta liczą, że dzięki obwodnicy Opole Lubelskie zacznie się także prężniej rozwijać. Burmistrz Sławomir Plis wskazywał, że chodzi przede wszystkim o nowe miejsca pracy, ,,ponieważ obwodnica będzie przebiegała przy strefie ekonomicznej„.

Nowa droga będzie miała długość prawie dwóch kilometrów i połączy ulicę Fabryczną ze skrzyżowaniem ulic Lubelskiej i Szkolnej. Teraz cały tranzyt, cały ciężki sprzęt kierowany jest do centrum naszego miasta, a dzięki tej obwodnicy będzie bezpieczniej i będzie przede wszystkim lepszy rozwój, bo ta obwodnica będzie przebiegała przy strefie ekonomicznej, więc liczymy na to, że powstaną tutaj nowe firmy.

– mówił burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis
  • XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

    XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

    Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…

  • Program „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023”. Sprzątanie grobów i pomników żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie

    Program „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023”. Sprzątanie grobów i pomników żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie

    Program „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023” realizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, stanowi niezwykłe inicjatywę mającą na celu propagowanie wśród osadzonych w zakładach karnych na Lubelszczyźnie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych na podstawie tradycji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Dzieje się to między innymi poprzez zaangażowanie ich w pielęgnowanie kilkunastu grobów i pomników upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.…

  • Autorski program Fundacji im. Kazimierza Wielkiego „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023”

    Autorski program Fundacji im. Kazimierza Wielkiego „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023”

    Fundacja im. Kazimierza Wielkiego jest inicjatorem programu „Resocjalizacja przez patriotyzm”, którego priorytetowym celem jest promowanie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych wśród osadzonych przebywających w zakładach karnych. Program ten czerpie z historii żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, stanowiąc innowacyjne podejście do resocjalizacji osadzonych poprzez przekazywanie wartości patriotycznych oraz szacunku dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. W rezultacie, projekt…

  • Zmarł por. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon”

    Zmarł por. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon”

    W dniu 15 października 2023 roku zmarł por. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon”, „Kos”, żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Włodzimierz Korsak urodził się 10 lutego 1928 roku w Lubartowie na Lubelszczyźnie. Jego ojciec Antoni był weterynarzem. Matka Matylda z domu Kramm znała cztery języki obce i ukończyła uczelnię artystyczną (malarstwo). Rodzina przeniosła się do…