Posłowie Lewicy chcą regulować ceny produktów rolnych

Parlamentarzyści Lewicy zaproponowali wprowadzenie m.in. minimalnych, gwarantowanych cen skupu produktów rolnych oraz dopłat do ubezpieczeń rolniczych.

Parlamentarzyści Lewicy pochylili się nad sytuacją w polskim rolnictwie. Posłowie zorganizowali w poniedziałek 21 lutego konferencję prasową podczas której zaproponowali wprowadzenie m.in. minimalnych, gwarantowanych cen skupu produktów rolnych oraz dopłat do ubezpieczeń rolniczych. Przedstawiciele Lewicy zapowiedzieli rozpoczęcie konsultacji nad przygotowanymi przez siebie projektami ustaw, których przyjęcie miałoby poprawić sytuację finansową rolników. Obecny był m.in. wicemarszałek sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Rozpoczynamy dzisiaj konsultacje ustaw o zakazie skupu produktów od rolnika poniżej kosztów ich produkcji, czyli tzw. ustawy o cenie minimalnej oraz o zabezpieczeniu płynności finansowej rolników. Rozwiązania, które proponujemy są zgodne z przepisami Unii Europejskiej. W najbliższym czasie przedstawimy ich szczegóły. Nie może być tak, że w skupie za kilogram jabłek rolnikowi płacono 18 groszy.

mówił poseł Arkadiusz Iwaniak

Podczas konferencji głos zabrał także m.in. Daniel Oliszewski, jeden z grójeckich sadowników.

Sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna. Ja uprawiam jabłonie. Rozpoczynając produkcję nie wiem, czy sprzedam owoce, a jeśli tak, to w jakiej cenie. To jest jak gra w ruletkę. Nie jesteśmy zabezpieczeni przez państwo w żaden sposób. Uważam, że wprowadzenie ceny minimalnej zapewniłoby nam przynajmniej to, że nie ponieślibyśmy strat

– powiedział Oliszewski