Pomnik Lecha Kaczyńskiego odsłonięty

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został uroczyście odsłonięty w Opolu Lubelskim w obecności wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek 17 czerwca w Opolu Lubelskim odsłonięto uroczyście pomnik poświęcony śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Rzeźba powstała już w 2019 roku, ale z uwagi na pandemię jej odsłonięcie zostało przełożone. Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis wypowiedział się w tej kwestii podczas uroczystości.

Tę uroczystość planowaliśmy dużo wcześniej, niestety pandemia pokrzyżowała plany i musiała poczekać

tłumaczył burmistrz Opola Lubelskiego

Pomnik w Opolu Lubelskim odsłonięty został w obecności wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości. Obecny był minister Przemysław Czarnek, poseł Sylwester Tułajew, wojewoda lubelski Lech Sprawka, wicewojewoda Robert Gmitruczuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz szef lubelskich struktur partii Krzysztof Michałkiewicz.

Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika poświęconego śp. Lechowi Kaczyńskiemu w Opolu Lubelskim obecni byli czołowi politycy PiS z regionu lubelskiego

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 w opolskim kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP. Nabożeństwo sprawowano w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Podczas odsłonięcia monumentu list od Jarosława Kaczyńskiego, w którym dziękował on mieszkańcom Opola za pamięć o bracie przeczytał szef lubelskich struktur partii Krzysztof Michałkiewicz. Z kolei wicewojewoda Gmitruczuk recytował patriotyczny wiersz.

Pomnik powstał z prywatnej inicjatywy mieszkańców, a ufundowali go Teresa i Edward Świątkowscy. Autorem pomnika jest artysta Witold Marcewicz z Bełżyc. Wiele rzeźb na terenie Lubelszczyzny jest jego dzieła.

Pomnik w Opolu Lubelskim przedstawia orła w koronie trzymającego zwój papieru, na którym widnieje wizerunek zmarłego prezydenta. Poniżej rzeźby jest napis: „W hołdzie śp. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu – nie umiera ten, kto żyje w pamięci narodu”.

Jesteśmy patriotami z dziada pradziada. Pan prezes Kaczyński przyjeżdżał do nas, jeszcze jak powstawało Porozumienie Centrum. Ten pomnik, to jakby spełnienie długu, bo społeczeństwo Opola nie było bardzo wdzięczne prezesowi Kaczyńskiemu. Na początek była tablica, a później powstał pomnik. To jest głównie inicjatywa męża

powiedziała Teresa Świątkowska

Zobacz także: Czy muszla koncertowa w lubelskim Ogrodzie Saskim otrzyma imię Romualda Lipki?

1 komentarz do “Pomnik Lecha Kaczyńskiego odsłonięty”

Możliwość komentowania została wyłączona.