Opowiedzą o roli Polaków w rozwoju Kijowa

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na finisaż wystawy „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939”, który odbędzie się 11 marca w Pałacu Lubomirskich w Lublinie.

Podczas finisażu wystawy „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939” wystąpi jej kurator Tomasz Kozłowski z Domu Spotkań z Historią. O godzinie 13.00 zaprezentuje on temat „Nasi nad Dnieprem. O Polakach w Kijowie w XIX i na początku XX wieku”. Wykład ten poświęcony będzie roli Polaków w rozwoju Kijowa w XIX i na początku XX wieku. Zaprezentowane zostaną zapomniane w Polsce i mało znane sylwetki właścicieli sklepów i firm, przedsiębiorców, inwestorów, architektów czy naukowców działających w Kijowie do 1918 roku.

Z kolei o godzinie 17.00 odbędzie się wykład pt. „Od Aidy do Zalewskiego. Znane i zapomniane firmy, marki i producenci na Kresach w latach 20. i 30.” Prelekcja ta będzie stanowiła oficjalne zamknięcie wystawy plenerowej „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919 – 1939”.

Ekspozycja poświęcona jest niemal nieobecnym w powszechnej świadomości, wybranym dokonaniom gospodarczym i cywilizacyjnym związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich II RP, które w latach 1919–1939 zajmowały blisko połowę terytorium ówczesnej Polski. Jeden z siedmiu wątków wystawy opowiada o modernizacji Kresów poprzez znane firmy i marki (m.in. kultowe radioodbiorniki Elektrit czy luksusowe trunki od Baczewskich). Były to zakłady podbijające swymi wyrobami rynek krajowy i rynki zagraniczne.

– informuje organizator finisażu

  • XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

    XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

    Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…

  • Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

    Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

    1 marca upamiętniliśmy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.…

  • Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

    Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

    Na zaproszenie organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu wraz z opiekunami, razem blisko 140 osób. Organizatorem głównym Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Współorganizatorami są: XXIX LO im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych…