Nowe kopalnie na Polesiu?

Towarzystwo dla Natury i Człowieka i Lubelska Grupa Badawcza organizują debatę dotyczącą szans i zagrożeń dla środowiska i gospodarki pojezierza łęczyńsko-włodawskiego. W planach są nowe kopalnie na Polesiu.

Pojezierze łęczyńsko-włodawskie to jeden z najbardziej unikalnych pod względem przyrodniczym regionów w Europie, w dużej części włączony do Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie UNESCO, chroniony w parku narodowym, licznych rezerwatach i obszarach Natura 2000.

W ostatnich latach, mimo ogólnego trendu odchodzenia od węgla w Europie, pojawiają się zapowiedzi powstania nowych kopalni, a funkcjonująca na tych terenach kopalnia „Bogdanka” przygotowuje się do poszerzenia działalności na nowe tereny.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka i Lubelska Grupa Badawcza organizują debatę, która dotyczyć będzie nowych kopalni węgla i obszarów górniczych planowanych w okolicach Cycowa, Ludwina, Uścimowa, Sosnowicy, Chełma, Włodawy.

To ważne decyzje, które trwale wpłyną na przyrodę, zasoby wodne, rynek pracy i gospodarkę regionu.  Grupa 30 osób po prezentacjach ekspertów i wysłuchaniu opinii różnych stron, wystosuje rekomendacje dla władz.  

– informują organizatorzy

Spotkania odbędą się 6, 13, 20 marca i 3 kwietnia w godz. 13-18 w Urszulinie. W spotkaniach udział wziąć mogą osoby z 16 gmin Polesia (Cyców, Hańsk, Ludwin, Ostrów Lubelski, Puchaczów, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Sawin, Siedliszcze, Sosnowica, Stary Brus, Urszulin, Uścimów, Wierzbica, Włodawa, Wola Uhruska): samorządowcy, przedsiębiorcy, rolnicy, ale też posiadacze działek.

Szczegółowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej www.debatapoleska.ekolublin.pl

 • Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

  Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

  1 marca upamiętniliśmy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.…

 • Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  Na zaproszenie organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu wraz z opiekunami, razem blisko 140 osób. Organizatorem głównym Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Współorganizatorami są: XXIX LO im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych…

 • W Lublinie szkolili się z postaw strzeleckich

  W Lublinie szkolili się z postaw strzeleckich

  W dniu 14 czerwca 2022 roku na boisku szkolnym przy Zespole Szkół Budowlanych odbyło się szkolenie proobronne z postaw strzeleckich w ramach akcji „Twierdza Lublin”. Szkolenie przeprowadzili licencjonowani instruktorzy z Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Pod okiem instruktorów uczestnicy, z atrapami broni, ćwiczyli różne postawy strzeleckie m.in.: stojącą, klęczącą i leżącą. W szkoleniu…