Niemiecka bomba ćwiczebna w muzeum w Dęblinie

 Niemiecka bomba ćwiczebna w muzeum w Dęblinie

fot: muzeumsp.pl

Do Muzeum Sił Powietrznych trafiła, znaleziona w trakcie prac polowych, niemiecka bomba ćwiczebna ZC.

Bomba posiada betonowy korpus z wnękami oryginalnie mieszczącymi szklane zasobniki wypełnione środkiem dymnym, mającym zaznaczyć miejsce jej upadku.

Bomba prawdopodobnie została zrzucona, bądź zgubiona w czasie ćwiczeń nad poligonem w Niecieczy. Poligon służył w czasie okupacji, stacjonującej na terenie dęblińskiego lotniska, niemieckiej szkole lotniczej.

„Przekazany do naszej kolekcji obiekt wpisuje się w trwające prace nad nową wystawą „Archeologia lotnicza/archeologia lotnictwa”, przygotowywaną wraz z Dyrektorem Państwowego Muzeum Archeologicznego – dr. Wojciechem Brzezińskim oraz prof. Zbigniewem Kobylińskim” – poinformowało muzeum.

Ofiarodawcą jest p. Wojciech Matejek, który wraz z kolegami Radosławem Poredą i Tomaszem Raczyńskim, na posesji p. Wojciecha wydobyli bombę z ziemi i dostarczyli do muzeum. „Ważący 250 kilogramów obiekt był nie lada wyzwaniem. Serdecznie dziękujemy za godną naśladowania postawę i ofiarność, a państwa zapraszamy na wystawę planowaną na 15 września 2021 roku” – czytamy.

Zobacz też: Pamiątki po szkoleniu pilotów RAF w muzeum w Dęblinie

Redakcja

Powiązane artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *