Niedźwiedzie pojawiły się w lubelskich lasach

Niedźwiedzie zostały zauważone przez straż graniczną w powiecie chełmskim. W lubelskich lasach niedźwiedzia nie widziano kilkadziesiąt lat.

Zwierzęta zarejestrowały kamery straży granicznej. Zauważyli je także sami strażnicy. Natknięto się na niej w okolicach miejscowości Hniszów w gminie Ruda-Huta w powiecie chełmskim. Niedźwiedzie w lubelskich lasach to zjawisko bardzo rzadkie. Ostatnio widziano te zwierzęta w naszym regionie kilkadziesiąt lat temu.

Dzięki nagraniom z kamer wiadomo, że zwierzęta to samica z dwójką młodych. Leśnicy zastanawiają się skąd niedźwiedzie przybyły w lasy pod Chełmem. Jedna z teorii zakłada kierunek wschodni – z Ukrainy, druga południowy – przywędrowały z Bieszczad.

Zobacz także: IMGW ostrzega przez burzami na Lubelszczyźnie

http://localhost/gazeta2/imgw-ostrzega-przed-burzami/

Niedźwiedzie w lubelskich lasach pojawiają się bardzo rzadko. Na terenie całej Polski niedźwiedzi jest bardzo niewiele. Prawie wszystkie zamieszkują tereny Bieszczad. Na początku lat 70. XX wieku liczebność tych zwierząt szacowano na ok. 20 osobników. W latach 90. było ich już 50, a dziesięć lat temu 100. Obecnie szacuje się, że w Bieszczadach żyje ponad 200 sztuk, co stanowi 90 proc. polskiej populacji. Z roku na rok populacji niedźwiedzia brunatnego w Polsce przybywa.

Zasięg stałego występowania niedźwiedzi jest wyraźnie nieciągły. Wyróżnić można dwa główne obszary reprodukcji – w Tatrach (segment zachodni) i w Bieszczadach (segment wschodni). Trzeci obszar stałego występowania niedźwiedzi i okazjonalnej reprodukcji znajduje się w Beskidzie Żywieckim. W innych częściach polskich Karpat, zwłaszcza na obszarze pomiędzy Tatrami a Bieszczadami, niedźwiedzie obserwowane są raczej okazjonalnie, a w niektórych regionach w ostatnich dwóch latach nie były w ogóle notowane.

czytamy na stronie carpathianbear.pl

Niedźwiedź brunatny w Polsce jest chroniony. Prawnie od roku 1952. Wtedy w życie weszło rozporządzenie Ministra Leśnictwa w sprawie wprowadzenia gatunkowej ochrony zwierząt.

Czytaj również:

1 komentarz do “Niedźwiedzie pojawiły się w lubelskich lasach”

Możliwość komentowania została wyłączona.