Miasto Parczew obchodzi 620-lecie

Parczew to miasto z bogatą historią. Dawniej ważny ośrodek polityczny i handlowy. W tym roku obchodzi 620-lecie.

Parczew to niewielkie miasto położone w północnej Lubelszczyźnie. Zamieszkuje je niewiele ponad 10 tys. mieszkańców. Historię ma za to bardzo bogatą. Prawa miejskie otrzymał w 1401 roku z rąk polskiego króla, Władysława Jagiełły. Aż do XVI wieku odbywały się w Parczewie sejmy polsko-litewskie. Miasto było więc ważnym ośrodkiem politycznym. Do Parczewa przybywali na sejmy kolejni polscy królowie. Ostatni sejm parczewski odbył się w 1564 roku podczas rządów Zygmunta Augusta.

W latach 1386–1611 przez Parczew przebiegał Szlak Jagielloński. W tym roku miasto obchodzi swoje 620-lecie i z tej okazji zorganizowano Jarmark Jagielloński. Jarmark odbędzie się w sobotę 17 lipca na parczewskim Placu Wolności.

Jak piszą organizatorzy Wydarzenie jest promocją sztuki i rzemiosła, weźmie w nim udział ok. 40 wystawców. Przewidziano także pokazy: kuglarskie, łucznicze, wikliniarskie i garncarskie. O godzinie 14.00 zaplanowano widowisko historyczne, następnie występy zespołów śpiewaczych i ludowych, koncert zespołu REDLIN a na zakończenie spektakl teatru ognia. Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 12:00 do 22:00. Wstęp jest bezpłatny.

Oficjalny plakat Jarmarku Jagiellońskiego w Parczewie

Czytaj również: