Lublin: Społeczne obchody ku czci Lwowa (+zdjęcia)

W niedzielę 22 listopada w Lublinie odbyły się społeczne obchody ku czci Lwowa. Obchody zorganizowane zostały w związku z 100. rocznicą nadania Orderu Virtuti Militari miastu Lwów.

22 listopada 1920 r. Lwów jako pierwsze i jedyne w II RP miasto polskie zostało odznaczone Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Uroczystej dekoracji dokonał Józef Piłsudski. To najwyższe polskie odznaczenie wojskowe nadano bohaterskiemu miastu, które do dziś z dumą nosi dewizę „Semper Fidelis”. Doceniono zarówno odwagę mieszkańców w czasie walk rozpoczętych w listopadzie 1918 r. o zachowanie polskości miasta, jak i jego późniejszy opór wobec natarcia Armii Czerwonej w 1920 r.

plakat wydarzenia

Obchody w Lublinie zorganizowane zostały przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego. Wzięli w nich udział przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Piłsudczyków RP, Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej i Akademickiego Klubu ,,Vade Mecum”.

Prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego – Włodzimierz Osadczy i prowadzący uroczystość Piotr Sobiło

Niedzielne obchody w Lublinie rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą w intencji Obrońców Lwowa w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła. Po Mszy delegacje organizacji społecznych i politycznych udały się pod pomnik ,,Symbol Lwowa”, który znajduje się na Placu Zamkowym. O godzinie 16 odbyła się konferencja on-line podczas, której prelekcję wygłosił m.in.profesor Włodzimierz Osadczy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.

kwiaty złożył m.in. przedstawiciel Ruchu Narodowego – Rafał Mekler
delegacja Związku Piłsudczyków RP

Nagranie transmisji z konferencji on-line zostało opublikowane w serwisie YouTube.