Lubelscy Wszechpolacy solidarni z zatrzymanymi Polakami

W sobotę 27 marca lubelscy Wszechpolacy udali się pod konsulat Białorusi w Białej Podlaskiej w celu zamanifestowania swojego wsparcia dla Polaków prześladowanych przez władze Białorusi.

12 marca Białoruskie służby aresztowały Annę Paniszewą, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu. Jak informują Wszechpolacy na swoim wydarzeniu, w Brześciu zatrzymano współzałożyciela Forum Aleksandra Nawodniczego „w sprawie o heroizację zbrodniarzy wojennych”, co uznano za „rehabilitację nazizmu”. Polacy wciąż pozostają w areszcie, grozi im od 5 do 12 lat więzienia. Ponadto 23 marca milicja zatrzymała Andżelikę Borys – przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi.

W związku z tym Młodzież Wszechpolska z Lublina postanowiła wybrać się pod konsulat Białorusi w Białej Podlaskiej aby wyrazić swój przeciw represjom stosowanym na Polakach oraz wobec polskiemu rządu, który jest pierzchliwy wobec działań białoruskich władz.

Obowiązkiem każdego Polaka jest teraz wywrzeć nacisk na polski rząd, aby poruszył niebo i ziemię w celu pomocy naszym rodakom za wschodnią granicą. Nie ma zgody aby jakikolwiek kraj przetrzymywał w areszcie bezprawnie naszych rodaków.

powiedział jeden z manifestujących

W styczniu rząd Białorusi skierował do parlamentu projekt nowelizacji ustawy oświatowej, grożący depolonizacją jedynych dwóch szkół publicznych z polskim językiem nauczania w tym państwie.