Lasy Janowskie nowym domem dla żubrów

 Lasy Janowskie nowym domem dla żubrów

Nadleśnictwo Janów Lubelski stanie się nowym domem dla stada żubrów, które ma liczyć od 8 do 10 zwierząt.

Największe europejskie ssaki pochodzić będą z Puszczy Boreckiej oraz Nadleśnictwa Kobiór.

Nowi mieszkańcy naszego województwa zamieszkają na początku w zagrodzie kwarantannowej. W zagrodzie zwierzęta spędzą kilka tygodni aby się zaadaptować do nowego środowiska. Ponadto w tym czasie pracownicy nadleśnictwa wdrożą się w opiekę nad żubrami. Po kilku tygodniach opieki bezpośredniej zwierzęta zostaną wypuszczone na wolność.

Jak wskazują leśnicy: Aby proces adaptacji zakończył się sukcesem, a zwierzęta pozostały w nowym środowisku po wypuszczeniu, zwierzęta nie mogą być niepokojone. Stąd kontakt żubrów z człowiekiem będzie ograniczony do absolutnego minimum w postaci niezbędnych prac wykonywanych przez leśników.

Nadleśnictwo przygotowuje się na przybycie nowych mieszkańców od roku. Oprócz budowy zagrody kwarantannowej nadleśnictwo zrekultywowało także 20 ha łąk śródleśnych, na których żerować będą mogły żubry. Zwierzęta będą pod obserwacją i opieką leśników, zwierzętom założone zostaną obroże telemetryczne. Zimą zwierzęta będą dokarmiane, zapewniona im będzie także opieka weterynaryjna.

Przedsięwzięcie sfinansowane jest z programu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, którego budżet wynosi niemal 34 mln zł.

Redakcja

Powiązane artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *