Kurier publikuje artykuł o nazistach. IPN reaguje

Kurier Lubelski opublikował artykuł ,,Codzienne życie żołnierza w Zamościu w czasie II Wojny Światowej” po czym go usunął. Na sytuację zareagował lubelski IPN.

IPN opublikował na swojej stronie na Facebooku screeany z artykułu Kuriera. W poście napisano:

,,Na portalu Kurier Lubelski ukazał się artykuł ilustrowany w przeważającej części zdjęciami niemieckich nazistowskich żołnierzy. Tego kim byli żołnierze z artykułu się nie dowiemy. Natomiast przeczytamy, że „(…) patrolowali ulice i pilnowali porządku. W wolnych chwilach spacerowali korzystając z uroków m.in. zamojskiego rynku czy parku (…)”. Nie dowiemy się również, że w międzyczasie „korzystania z uroków Zamościa” przeprowadzali wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny, odbierali polskim rodzicom dzieci, pacyfikowali wsie, mordowali lokalną ludność. A porządek, którego pilnowali opierał się na zbrodniczej ideologii. Redakcja Kurier Lubelski już usunęła artykuł. Natomiast my załączamy screeny, by pokazać jak nie pisać o okupacji ziem polskich w czasie II wojny światowej.Do redakcji przekażemy specjalnie przygotowany pakiet publikacji dot. tematu. „

Po usunięciu artykułu ze strony Kuriera i opublikowaniu postu przez IPN Wojciech Harpula pełniący obowiązki redaktora naczelnego gazety opublikował przeprosiny.

Szanowni Czytelnicy,
w serwisie internetowym kurierlubelski.pl został opublikowany materiał zatytułowany „Codzienne życie żołnierza w Zamościu w czasie II Wojny Światowej”. Zawierał on archiwalne zdjęcia żołnierzy niemieckich okupujących Zamojszczyznę. Taki materiał nigdy nie powinien powstać. Godzi on bowiem w pamięć ofiar niemieckiego terroru.
Szczerze i z całego serca przepraszam Państwa za opublikowanie wspomnianego materiału. Z jego autorem rozwiązujemy umowę o współpracę. Na pewno wiecie Państwo, że Kurier Lubelski zawsze szanował pamięć o polskich i żydowskich ofiarach niemieckiego okupanta. Tak jest teraz, tak będzie i w przyszłości. Proszę, by błąd jednego autora nie zmienił Państwa opinii na ten temat.
Raz jeszcze przepraszam

Wojciech Harpula
p.o. redaktora naczelnego
Kuriera Lubelskiego

Swoje oświadczenie w sprawie wydał także IPN.

???? Oświadczenie dot. artykułu „Codzienne życie żołnierza w Zamościu w czasie II Wojny Światowej” opublikowanego na…

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Wtorek, 23 marca 2021