KUL: Pandemia ograniczyła nasze prawa do udziału w życiu kulturalnym

Choć od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka minęły 72 lata, świat nadal mierzy się z problemami ochrony praw jednostki.

W dobie pandemii obserwujemy ograniczenie praw ekonomicznych, społecznych i kulturalnych.

dr hab. Anna Magdalena Kosińska, prof. KUL z Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej.

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku przyjmuje on szczególny charakter, bo świętujemy go w dobie pandemii COVID-19, która niesie ze sobą konsekwencje, takie jak możliwości ograniczenia obowiązywania niektórych praw podstawowych. Jak zauważa ekspertka KUL, prof. Anna Magdalena Kosińska, szczególnie widoczne są obostrzenia wprowadzane w obszarze kultury.

Zamknięcie instytucji kultury mocno ogranicza nasze prawo do udziału w życiu kulturalnym i dostępu do dóbr kultury. COVID-19 ma wpływ również na mobilność i tym samym na procesy migracyjne. Szczególnie ograniczenia w przemieszczaniu się dotykają osób potrzebujących ochrony międzynarodowej czy osób wobec których wstrzymano programy przesiedleń

prof. Anna Magdalena Kosińska

Prof. Kosińska nie pomija również kwestii słabych mechanizmów ochrony wolności wypowiedzi na świecie, które obnażyła pandemia. – Warto w dzisiejszym dniu pamiętać o więźniach sumienia, takich jak Darvinson Rojas. Ten dziennikarz z Wenezueli został zatrzymany w związku z informowaniem o COVID-19. W Czeczenii z tego powodu zastraszano również rosyjską dziennikarkę Jelenę Milaszynę – podaje. (informacje na ten temat dostępne są na stronie www.amnesty.org.pl).

Ekspertka zwraca uwagę na wymiar Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka 2020. – Powinien on w szczególny sposób zaakcentować zasadę solidarności praw człowieka, która zapewnia przestrzeganie praw przedstawicieli wszystkich narodów – podsumowuje prof. Magdalena Kosińska.
Od 1948 r. rozwój ochrony praw człowieka pozwolił na stworzenie skutecznych regionalnych systemów ochrony, jakim jest choćby system funkcjonujący w ramach Rady Europy i Unii Europejskiej. O problemach związanych z pełną realizacją ochrony praw podstawowych informuje regularnie FRA – Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej.