Krzysztof Żuk samorządowcem roku 2020

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” uhonorowało Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka prestiżowym tytułem Samorządowca Roku 2020.

Jak poinformował miejski portal, redakcja pisma „Wspólnota” miała przede wszystkim docenić Krzysztofa Żuka za wieloletnią działalność Prezydenta Lublina na rzecz rozwoju komunikacyjnego i poprawy dostępności miasta oraz jego dużą aktywność w ponadlokalnym życiu samorządowym.

Przyznane wyróżnienie jest dla mnie potwierdzeniem, że po 10 latach intensywnej pracy na rzecz Lublina i jego Mieszkańców, nasze miasto jest dzisiaj rozpoznawalną marką i jednym z najszybciej rozwijających się miejsc w Polsce. Lublin nadrobił zaległości, zrealizowaliśmy największe inwestycje w historii miasta w obszarze komunikacji i jej dostępności, jakości przestrzeni miejskiej, w tym czasie powstała również nowoczesna infrastruktura kulturalna i baza sportowo-rekreacyjna. Przed nami jeszcze bardzo wiele wyzwań. Tytuł Samorządowca Roku jest nagrodą dla wszystkich Mieszkańców Lublina, to dla mnie zaszczyt oraz kolejny powód do dalszych działań na rzecz dynamicznego rozwoju naszego Miasta

 Krzysztof ŻukPrezydent Miasta Lublin

Krzysztof Żuk od kilku lat znajdował się w bardzo wąskim gronie kandydatów do tytułu Samorządowca Roku „Wspólnoty”. Bez wątpienia należy on do ekskluzywnego grona zaledwie kilku najlepszych włodarzy miast w Polsce. Listę jego osiągnięć zawodowych i osobistych przedstawia w swoim artykule Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublina. Tekst ten opublikowaliśmy w numerze 01/2021 dwutygodnika „Wspólnota” 

czytamy na stronie konkursu

Jak jego pracę oceniają miejscy radni z opozycji? Spytaliśmy o zdanie radnego Stanisława BrzozowskiegoPrezydent Krzysztof Żuk to niewątpliwie inteligentny człowiek na co dowodem jest fakt kilkunastoletniego już utrzymywania się w polityce i dziesięcioletni staż jako prezydenta Lublina. Przy czym ja rozumiem bycie dzisiaj politykiem jako umiejętność płynięcia z prądem, którą Krzysztof Żuk opanował perfekcyjnie, tzn. wykorzystanie koniunktury gospodarczej i politycznej. – ocenia Brzozowski – Czy to jest dobre? Myślę, że niezupełnie, ponieważ to prowadzi do pewnych zależności i często do uwikłania siebie w pewne układy, natomiast nie daje komfortu kreowania własnej wizji przyszłości. Efektem tego jest bardzo duże zadłużenie miasta i uprzywilejowana pozycja niektórych developerów, co niestety nie służy naszemu miastu, dlatego jestem za ograniczeniem kadencyjności w samorządach. Na pewno stworzenie większości w Radzie Miasta i dobranie zespołu urzędników, aby mieć poparcie dla swojej polityki wymaga kompromisów, ale gdzieś jest granica kompromisu za którą zaczyna się już tylko walka o przetrwanie, co często nie ma wiele wspólnego z dobrem społecznym.

Zawodowy zwycięzca

W roku 2010 wygrał wybory na prezydenta miasta Lublina i sukces ten powtarzał w kolejnych elekcjach w 2014 i 2018 roku. Jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w województwie lubelskim, ale w ostatnich wyborach na urząd prezydenta kandydował z własnego komitetu wyborczego, w którym skupił przedstawicieli partii politycznych, organizacji społecznych i ruchów miejskich. Wygrał w pierwszej turze uzyskując ponad 62 proc. głosów.

W 2015 r. otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Za budowanie prestiżu samorządu poprzez działania w ramach korporacji samorządowych oraz za wdrożenie partycypacyjnego modelu zarządzania samorządem otrzymał także Nagrodę im. Grzegorza Palki, nadawaną przez Ligę Krajową. Krzysztof Żuk został Człowiekiem Roku Smart City za całościowe i innowacyjne podejście do strategii smart city oraz podjęcie szeregu działań, mających na celu rozwój Lublina w kierunku inteligentnego miasta. Dziennik „Puls Biznesu” przyznał Krzysztofowi Żukowi „Wektor uznania” w związku z uruchomieniem Portu Lotniczego Lublin, którego miasto jest większościowym akcjonariuszem. Dwukrotnie, głosami mieszkańców, został wybrany Człowiekiem Roku Dziennika „Kurier Lubelski”. W 2015 r. uplasował się na 3. pozycji rankingu najlepszych prezydentów polskich miast magazynu „Newsweek”. Krzysztof Żuk zwyciężył w plebiscycie na najlepszego samorządowca 2019 roku, organizowanym przez serwis PortalSamorzadowy.pl. W 2020 r. Polska Rada Ekumeniczna przyznała Krzysztofowi Żukowi nagrodę za prowadzenie otwartej polityki współpracy z wieloma wyznaniami. Za działalność na rzecz pogłębiania współpracy ukraińsko-polskiej w 2020 r. jako pierwszy prezydent polskich miast, Krzysztof Żuk otrzymał Order Ukrainy „Za Zasługi” III stopnia przyznawany przez Prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji.