Krzyki na komisji poświęconej petycji Pilnuj Budżetu. “My jesteśmy szantażowani!”

 Krzyki na komisji poświęconej petycji Pilnuj Budżetu. “My jesteśmy szantażowani!”

Posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Dziś radni opiniowali petycję Pilnuj Budżetu w sprawie zaprzestania finansowania przez miasto Lublin ze środków publicznych organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury promujących aborcję, ideologię LGBT, lub które zaangażowane były w tzw. Strajk Kobiet. Nie obyło się bez emocji i krzyków.

Dziś odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Lublin. Radni pochylili się nad petycją Pilnuj Budżetu, którą złożył ruch Obrońców Katedry. Wnioskodawcy, popierani przez 3.000 mieszkańców Lublina domagają się zaprzestania finansowania przez miasto Lublin ze środków publicznych organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury promujących aborcję, ideologię LGBT, lub które zaangażowane były w tzw. Strajk Kobiet. Na posiedzeniu nie obyło się bez emocji i krzyków.

Lublin jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Dług ten rośnie, pomimo czynionych jeszcze w 2008 roku prognoz, że będzie spadał. W czasie lockdownu, gdy wielu obywateli traci możliwość  zarobkowania, marnowanie publicznych pieniędzy na szkodliwe ideologie  jest szczególnie bulwersujące.

Stwierdził Krzysztof Kasprzak

Czytaj też: Finał społecznej akcji “Pilnuj Budżętu”

Podczas posiedzenia reprezentant wnioskodawców – Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina – zadeklarował, że działa w imieniu 3.000 wyborców, których będą informować o tym, w jaki sposób projekt procedują i głosują Radni. Rozjuszyło to radnego Zbigniewa Jurkowskiego – “My jesteśmy szantażowani! (…) Powinniśmy zakończyć tą dyskusję, bo ktoś mnie straszy, że powie komuś żeby na mnie nie głosować.” – wykrzyczał Radny z Klubu Radnych Krzysztofa Żuka.

W ten sposób zaczęła się 15 minutowa sprzeczka słowna między radnymi PiS oraz Krzysztofa Żuka. Na krzyki Radnego Jurkowskiego odpowiedziała Radna Małgorzata Suchanowska – “W tej kadencji wiele spraw i petycji poszło do kosza. (…) Pan Radny przyzwyczaił się już do tego, że można walnąć petycję z 3 tysiącami podpisów do kosza.” – Odpowiedziała Małgorzata Suchanowska

Konferencja prasowa wnioskodawców / nadesłane

Przed posiedzeniem komisji odbyła się także konferencja prasowa Fundacji Życie i Rodzina, Ruchu Narodowego oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Autorzy petycji mieli nadzieję, że głos 3.000 będzie potraktowany poważnie – “Dużo się mówi o partycypacji władzy samorządowej z obywatelami. To jest świetna okazja do tego aby dać im głos.” – stwierdził Piotr Zduńczyk z Ruchu Narodowego.

Ostatecznie, po burzliwej, półtoragodzinnej dyskusji Radni zdecydowali się poprzeć wniosek prezydenta o odrzucenie petycji. Teraz projekt, z negatywną opinią Komisji trafi na Sesję Rady Miasta Lublin, która odbędzie się 24 czerwca.

Największym beneficjentem, który utraciłby finansowanie w wyniku przyjęcia petycji przez Radę Miasta jest Galeria Labirynt, która otrzymuje 2.000.000 zł rocznie z budżetu miasta. Całą treść petycji można przeczytać na stronie internetowej poświęconej akcji Pilnuj Budżetu.

Redakcja

Powiązane artykuły

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments