Juliusz Machulski otrzyma honorowe obywatelstwo Lublina

Rada Miasta Lublin podjęła decyzję, że honorowym obywatelem miasta zostanie wybitny reżyser Juliusz Machulski.

Juliusz Machulski jest reżyserem, który ma na koncie takie tytuły jak ,,Seksmisja, ,,Kingsajz”, ,,Vabank”, ,,Vabank II, czyli riposta”,,Killer”, ,,Kiler-ów 2-óch”,,Pieniądze to nie wszystko”. Jest także reżyserem osadzonej w Lublinie sensacyjnej komedii ,,Volta”. Film ten został dofinansowany z budżetu Miasta Lublin w związku z trwającym wówczas Wielkim Jubileuszem 700-lecia Lublina.

Machulski jako człowiek kina jest znany większości miłośników dużego ekranu. Nie każdy jednak wie, że reżyser jest związany z Lublinem. Jego rodzice byli związani zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy, a on dzieciństwo spędził w Kozim Grodzie. Reżyser niejednokrotnie podkreślał, że Lublin to miasto, które go ukształtowało.

Z wnioskiem o uhonorowanie Machulskiego wystąpiła dyrektor Teatru Starego Karolina Rozwód. Rada Miasta podjęła decyzję na sesji w czwartek 27 stycznia. Za uhonorowaniem reżysera głosowało 19 radnych, przeciw było 11, 1 osoba się wstrzymała.

Chciałbym podziękować dyr. Karolinie Rozwód za tę inicjatywę. Juliusz Machulski ma duży dorobek filmowy i jest jedną z najważniejszych postaci polskiego filmu

powiedział radny Marcin Nowak

Przeciwni uhonorowania Machulskiego byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Przytaczali słowa reżysera, które miały brzmieć ,,je*bać PiS, kościół, frustratów i kurdupla z Żoliborza”.

To ja dziękuje za takiego honorowego obywatela

powiedział radny PiS Piotr Gawryszczak odnosząc się do cytowanych słów

Tylko jedna radna z klubu PiS nie zagłosowała przeciw. Małgorzata Suchanowska wstrzymałą się od głosu.